Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii za badania nad dostępem komórek do tlenu

Laureaci nagrody Nobla z medycyny i fizjologii w 2019 r. Laureaci nagrody Nobla z medycyny i fizjologii w 2019 r. N. Elmehed / Nobel Media
William G. Kaelin Jr, sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali uhonorowani nagrodą Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie, jak komórki przystosowują się do niedoboru tlenu.

Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska (uniwersytet medyczny w Sztokholmie) ogłosiło, że tegoroczna nagroda Nobla z medycyny i fizjologii wędruje do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffe′a i dwóch Amerykanów: Williama G. Kaelina Jr i Gregga L. Semenzy. Badacze zostali uhonorowani za swoje przełomowe badania nad niedotlenieniem krwi, a szczególnie za odkrycie, w jaki sposób komórki organizmu wyczuwają stężenie tlenu w środowisku i przystosowują się do jego niedoborów.

Jest to kluczowe dla rozwoju wielu schorzeń. Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu, Komitet Noblowski zdecydował się wyróżnić odkrycie Ratcliffe′a, Kaelina i Semenzy właśnie dlatego, że ma ono „fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami”.

Paweł Walewski: Niech żyje tlen! Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2019 rozdana

Nobel z medycyny

Nagroda Nobla z medycyny przyznawana jest od 1901 r. Dotychczas wyróżniono nią 219 badaczy (w tym tylko 12 badaczek). W ciągu minionych 10 lat zaledwie dwa razy trafiła do jednego laureata, zazwyczaj jest dzielona między kilku naukowców (najczęściej: troje). Tak też jest w tym roku. Trzech laureatów to zresztą maksymalna dopuszczalna regulaminem liczba wyróżnionych. Kaelin, Semenza i Ratcliffe otrzymali do podziału nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

Czytaj także: Chińska medycyna ludowa nagrodzona Noblem za lek na malarię

Uroczystość ogłoszenia w Sztokholmie laureatów w dziedzinie „medycyna i fizjologia” tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Noblowski. Na medal, dyplom i nagrodę wyróżnieni naukowcy poczekają jednak do grudnia, otrzymają je na specjalnej uroczystości w dniu rocznicy śmierci Alfreda Nobla.

O przyznaniu medycznego nobla decyduje Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska. W skład gremium wchodzi 50 profesorów tego sztokholmskiego uniwersytetu medycznego, a proces nominacji, selekcji i weryfikacji kandydatów trwa od września roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Nobel z medycyny w 2018 za za immunoterapię w leczeniu raka

W 2018 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali – za badanie i zastosowanie immunoterapii w leczeniu nowotworów – dwaj naukowcy: Amerykan James P. Allison i Japończyk Tasuku Honjo. Ich badania otworzyły w terapii raka nowy, inny niż chemioterapia i radioterapia, obiecujący kierunek leczenia.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną