Nauka

Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii za badania nad dostępem komórek do tlenu

Laureaci nagrody Nobla z medycyny i fizjologii w 2019 r. Laureaci nagrody Nobla z medycyny i fizjologii w 2019 r. N. Elmehed / Nobel Media
William G. Kaelin Jr, sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza zostali uhonorowani nagrodą Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie, jak komórki przystosowują się do niedoboru tlenu.

Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska (uniwersytet medyczny w Sztokholmie) ogłosiło, że tegoroczna nagroda Nobla z medycyny i fizjologii wędruje do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffe′a i dwóch Amerykanów: Williama G. Kaelina Jr i Gregga L. Semenzy. Badacze zostali uhonorowani za swoje przełomowe badania nad niedotlenieniem krwi, a szczególnie za odkrycie, w jaki sposób komórki organizmu wyczuwają stężenie tlenu w środowisku i przystosowują się do jego niedoborów.

Jest to kluczowe dla rozwoju wielu schorzeń. Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu, Komitet Noblowski zdecydował się wyróżnić odkrycie Ratcliffe′a, Kaelina i Semenzy właśnie dlatego, że ma ono „fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami”.

Paweł Walewski: Niech żyje tlen! Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2019 rozdana

Nobel z medycyny

Nagroda Nobla z medycyny przyznawana jest od 1901 r. Dotychczas wyróżniono nią 219 badaczy (w tym tylko 12 badaczek). W ciągu minionych 10 lat zaledwie dwa razy trafiła do jednego laureata, zazwyczaj jest dzielona między kilku naukowców (najczęściej: troje). Tak też jest w tym roku. Trzech laureatów to zresztą maksymalna dopuszczalna regulaminem liczba wyróżnionych. Kaelin, Semenza i Ratcliffe otrzymali do podziału nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

Czytaj także: Chińska medycyna ludowa nagrodzona Noblem za lek na malarię

Uroczystość ogłoszenia w Sztokholmie laureatów w dziedzinie „medycyna i fizjologia” tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Noblowski. Na medal, dyplom i nagrodę wyróżnieni naukowcy poczekają jednak do grudnia, otrzymają je na specjalnej uroczystości w dniu rocznicy śmierci Alfreda Nobla.

O przyznaniu medycznego nobla decyduje Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska. W skład gremium wchodzi 50 profesorów tego sztokholmskiego uniwersytetu medycznego, a proces nominacji, selekcji i weryfikacji kandydatów trwa od września roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Nobel z medycyny w 2018 za za immunoterapię w leczeniu raka

W 2018 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali – za badanie i zastosowanie immunoterapii w leczeniu nowotworów – dwaj naukowcy: Amerykan James P. Allison i Japończyk Tasuku Honjo. Ich badania otworzyły w terapii raka nowy, inny niż chemioterapia i radioterapia, obiecujący kierunek leczenia.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Hiroszima i Nagasaki – trauma Japonii

Ameryka przeczytała opis skutków zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę dopiero w rok po fakcie. Dla Japończyków to symbol narodowego męczeństwa. Wolą jednak nie rozpamiętywać, jaka droga zaprowadziła Japonię ku tragedii.

Adam Szostkiewicz
06.08.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną