Nagroda Nobla z medycyny i fizjologii za badania nad dostępem komórek do tlenu
Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska (uniwersytet medyczny w Sztokholmie) ogłosiło, że tegoroczna nagroda Nobla z medycyny i fizjologii wędruje do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffe′a i dwóch Amerykanów: Williama G. Kaelina Jr i Gregga L. Semenzy. Badacze zostali uhonorowani za swoje przełomowe badania nad niedotlenieniem krwi, a szczególnie za odkrycie, w jaki sposób komórki organizmu wyczuwają stężenie tlenu w środowisku i przystosowują się do jego niedoborów.
Jest to kluczowe dla rozwoju wielu schorzeń. Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu, Komitet Noblowski zdecydował się wyróżnić odkrycie Ratcliffe′a, Kaelina i Semenzy właśnie dlatego, że ma ono „fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami”.
Paweł Walewski: Niech żyje tlen! Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2019 rozdana
2019 Medicine Laureates William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe and Gregg L. Semenza have identified molecular machinery that regulates the activity of genes in response to varying levels of oxygen.#NobelPrize pic.twitter.com/LiExfH74rh
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2019
Nobel z medycyny
Nagroda Nobla z medycyny przyznawana jest od 1901 r. Dotychczas wyróżniono nią 219 badaczy (w tym tylko 12 badaczek). W ciągu minionych 10 lat zaledwie dwa razy trafiła do jednego laureata, zazwyczaj jest dzielona między kilku naukowców (najczęściej: troje). Tak też jest w tym roku. Trzech laureatów to zresztą maksymalna dopuszczalna regulaminem liczba wyróżnionych. Kaelin, Semenza i Ratcliffe otrzymali do podziału nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).
Czytaj także: Chińska medycyna ludowa nagrodzona Noblem za lek na malarię
Uroczystość ogłoszenia w Sztokholmie laureatów w dziedzinie „medycyna i fizjologia” tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Noblowski. Na medal, dyplom i nagrodę wyróżnieni naukowcy poczekają jednak do grudnia, otrzymają je na specjalnej uroczystości w dniu rocznicy śmierci Alfreda Nobla.
O przyznaniu medycznego nobla decyduje Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska. W skład gremium wchodzi 50 profesorów tego sztokholmskiego uniwersytetu medycznego, a proces nominacji, selekcji i weryfikacji kandydatów trwa od września roku poprzedzającego przyznanie nagrody.
Nobel z medycyny w 2018 za za immunoterapię w leczeniu raka
W 2018 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali – za badanie i zastosowanie immunoterapii w leczeniu nowotworów – dwaj naukowcy: Amerykan James P. Allison i Japończyk Tasuku Honjo. Ich badania otworzyły w terapii raka nowy, inny niż chemioterapia i radioterapia, obiecujący kierunek leczenia.