Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Takie mamy mamy

Mamki i butelki – czym i jak karmiono kiedyś dzieci

Stylizowana na obraz Rafaela reklama mleka dla niemowlaków firmy Nestlé z 1930 r. Stylizowana na obraz Rafaela reklama mleka dla niemowlaków firmy Nestlé z 1930 r. Bridgeman
Każda matka powinna karmić dziecko piersią – przekonują działacze ruchów prolaktacyjnych – bo tak postępowały kobiety od zawsze. Tymczasem z badań naukowych wynika, że pokarm z butelki stosowały już kobiety prehistoryczne.
Egipskie naczynko w kształcie kobiety karmiącej dziecko.De Agostini/Getty Images Egipskie naczynko w kształcie kobiety karmiącej dziecko.

To nieprawda, że w przeszłości wszystkie kobiety ochoczo i z oddaniem karmiły dzieci piersią po kilka lat. Matki tak samo jak dziś chorowały, zachodziły w kolejne ciąże lub chciały (albo musiały) wrócić do swoich obowiązków, przez co starały się jak najszybciej odstawić dziecko od piersi. Kiedyś mogliśmy się tylko tego domyślać, ale teraz możemy to zbadać, bo informacja o tym, jak karmione było dziecko, jest zapisana w zębach. Moment odstawienia od piersi widać w pierścieniach ich wzrostu w postaci miejscowego niedorozwoju (hipoplazji) ich szkliwa oraz w składzie izotopów azotu i pierwiastków śladowych, które występują w mleku matki.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Takie mamy mamy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >