Nauka

Takie mamy mamy

Mamki i butelki – czym i jak karmiono kiedyś dzieci

Stylizowana na obraz Rafaela reklama mleka dla niemowlaków firmy Nestlé z 1930 r. Stylizowana na obraz Rafaela reklama mleka dla niemowlaków firmy Nestlé z 1930 r. Bridgeman
Każda matka powinna karmić dziecko piersią – przekonują działacze ruchów prolaktacyjnych – bo tak postępowały kobiety od zawsze. Tymczasem z badań naukowych wynika, że pokarm z butelki stosowały już kobiety prehistoryczne.
Egipskie naczynko w kształcie kobiety karmiącej dziecko.De Agostini/Getty Images Egipskie naczynko w kształcie kobiety karmiącej dziecko.

To nieprawda, że w przeszłości wszystkie kobiety ochoczo i z oddaniem karmiły dzieci piersią po kilka lat. Matki tak samo jak dziś chorowały, zachodziły w kolejne ciąże lub chciały (albo musiały) wrócić do swoich obowiązków, przez co starały się jak najszybciej odstawić dziecko od piersi. Kiedyś mogliśmy się tylko tego domyślać, ale teraz możemy to zbadać, bo informacja o tym, jak karmione było dziecko, jest zapisana w zębach. Moment odstawienia od piersi widać w pierścieniach ich wzrostu w postaci miejscowego niedorozwoju (hipoplazji) ich szkliwa oraz w składzie izotopów azotu i pierwiastków śladowych, które występują w mleku matki.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Takie mamy mamy"

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020