Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Wzruszenia i pytania

Wielcy uczeni okiem Jałochowskiego

Dlaczego nasz świat jest tak skomplikowany, a jednocześnie piękny? Dlaczego nasz świat jest tak skomplikowany, a jednocześnie piękny? agsandrew / PantherMedia
Nauka to domena zarówno zimnego racjonalizmu, jak i niezwykłych emocji. Dzielą się nimi bohaterowie najnowszej książki Karola Jałochowskiego „Heretycy, buntownicy, wizjonerzy”.
materiały prasowe

Wydaje się, że nie ma nic bardziej wyzutego z emocji niż praca naukowa z dziedziny nauk przyrodniczych. Jej celem jest opis jakiegoś konkretnego zjawiska czy zaprezentowanie teoretycznego modelu przebiegu jakiegoś procesu, wyrażonego najczęściej za pomocą wyrafinowanego aparatu matematycznego. Napisana jest językiem suchym, składającym się z zimnych ciągów symboli i kilkudziesięciu może powtarzających się bezosobowych fraz. Ale to oczywiście tylko pozór: wielkie prace naukowe mogą być źródłem wzruszeń nie mniejszych niż te związane z obcowaniem z wielkimi dziełami sztuki.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Wzruszenia i pytania"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021