Nauka

Wiele dla wielorybów

Uwolnić wieloryby!

Wieloryb wplątany w sieć rybacką, wyrzucony na brzeg w okolicach Maine. Wieloryb wplątany w sieć rybacką, wyrzucony na brzeg w okolicach Maine. Sharon Housley/DejaVu Designs / Getty Images
Już się wydawało, że dzięki zakazowi polowań duże morskie ssaki wreszcie odżywają, a tu spadły na nie całkiem nowe klęski. Na szczęście jest kilka nowych pomysłów, jak je uratować.
Krowa walenia biskajskiego z małym.NOAA Photo Library/Wikipedia Krowa walenia biskajskiego z małym.

Sześć martwych wielorybów – to się nie wydaje dużo. Ale jeśli wziąć pod uwagę, że wszystkie umarły w czerwcu 2019 r., sprawa wygląda inaczej. A już zupełnie dramatycznie jawi się wtedy, kiedy wiadomo, że były to wale biskajskie. Szacuje się bowiem, że na całej Ziemi żyło wtedy ledwie 411 osobników tego gatunku. W miesiąc wyginęło zatem blisko 1,5 proc. ich populacji.

Śmierć przychodzi głośno...

Choć dokładnych przyczyn śmierci pięciu wali nie udało się ustalić, to z pewnością – twierdzi Ed Yong na łamach amerykańskiego pisma „The Atlantic” – nie były one naturalne.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiele dla wielorybów"

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019