Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Wiele dla wielorybów

Uwolnić wieloryby!

Wieloryb wplątany w sieć rybacką, wyrzucony na brzeg w okolicach Maine. Wieloryb wplątany w sieć rybacką, wyrzucony na brzeg w okolicach Maine. Sharon Housley/DejaVu Designs / Getty Images
Już się wydawało, że dzięki zakazowi polowań duże morskie ssaki wreszcie odżywają, a tu spadły na nie całkiem nowe klęski. Na szczęście jest kilka nowych pomysłów, jak je uratować.
Krowa walenia biskajskiego z małym.NOAA Photo Library/Wikipedia Krowa walenia biskajskiego z małym.

Sześć martwych wielorybów – to się nie wydaje dużo. Ale jeśli wziąć pod uwagę, że wszystkie umarły w czerwcu 2019 r., sprawa wygląda inaczej. A już zupełnie dramatycznie jawi się wtedy, kiedy wiadomo, że były to wale biskajskie. Szacuje się bowiem, że na całej Ziemi żyło wtedy ledwie 411 osobników tego gatunku. W miesiąc wyginęło zatem blisko 1,5 proc. ich populacji.

Śmierć przychodzi głośno...

Choć dokładnych przyczyn śmierci pięciu wali nie udało się ustalić, to z pewnością – twierdzi Ed Yong na łamach amerykańskiego pisma „The Atlantic” – nie były one naturalne.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiele dla wielorybów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021