Nauka

Niepozamiatany

Fizyka kwantowa według Żukowskiego

Prof.dr hab. Marek Żukowski Prof.dr hab. Marek Żukowski Rafał Małko / Agencja Gazeta
Prof. Marka Żukowskiego, fizyka wybitnego, portret spóźniony, lecz w powiększeniu.
Prof. Anton ZeilingerJaquelin Godany/Wikipedia Prof. Anton Zeilinger

I wtedy, w Innsbrucku, postanowiłem, że zapracuję się na śmierć. Czytałem akurat książkę Jacka Kuronia „Gwiezdny czas”. I mówiłem sam do siebie: „Żukowski, to jest twój gwiezdny czas”.

Nieprawda: Żukowski nie zapracował się na śmierć. Prawda: Spędzony na Uniwersytecie w Innsbrucku rok akademicki 1991–92 to był jego gwiezdny czas. Żukowski koncypował i liczył do piątej po południu, robił ośmiokilometrową pętlę dookoła lotniska (do dziś biega nałogowo w maratonach), brał prysznic i wracał do obliczeń.

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Nauka; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepozamiatany"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021