Nauka

Matematyczny grzech pierworodny

Matematyka wolnego rynku

„Ewa” – fragment dyptyku „Adam i Ewa” florenckiego malarza Giuliano di Piero di Simone Bugiardiniego, ok 1520 r. „Ewa” – fragment dyptyku „Adam i Ewa” florenckiego malarza Giuliano di Piero di Simone Bugiardiniego, ok 1520 r. BEW
Czy wolny rynek musi być niesprawiedliwy? Czy wymiana opinii musi prowadzić do głębokiej polaryzacji? Nowa nauka o układach złożonych podważa wiele społecznych mitów.
„Wieża Babel”. Pieter Breugel starszy. 1563 r.Kunsthistoriseches Museum/Wikipedia „Wieża Babel”. Pieter Breugel starszy. 1563 r.

Wydaje się, że nie ma nic bardziej naturalnego i sprawiedliwego od dobrowolnego spotkania dwóch osób, podczas którego dochodzi do wymiany dóbr. Uważa się, że stabilność ekonomii zależy od równowagi między podażą a popytem, potrzebami uczestników rynku, który zwykło się nazywać wolnym. Okazuje się jednak, że trzeba zakwestionować i pojęcie równowagi, i wolności.

Ewa. Wąż. Jabłko. Zestaw, z którego każdy złoży mit o grzechu pierworodnym. Spójrzmy jednak na tę historię inaczej. Zrywając jabłko, pierwsza kobieta dokonała pierwszej w dziejach ludzkości transakcji handlowej: nabyła owoc.

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Matematyczny grzech pierworodny"

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019