Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nie/prawda, że

Obalamy mity świata (o „nauczaniu” Gwyneth Paltrow, o diecie ketogenicznej i o Indianach)

Gwyneth Paltrow Gwyneth Paltrow Netflix
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Wpływ Indian na przyrodę Nowej Anglii był niezauważalny.Historica Graphica Collection/Heritage Images/Getty Images Wpływ Indian na przyrodę Nowej Anglii był niezauważalny.

/ sezon na bzdury

Netflix lansuje pseudonaukowe oszustwa

Specjalnie dla czytelników POLITYKI obejrzeliśmy najnowszy serial firmowany przez amerykańską aktorkę i celebrytkę Gwyneth Paltrow. Dwanaście lat temu założyła ona Goop – firmę, która zaczynała od wysyłania e-maili z poradami dotyczącymi stylu życia. Z czasem ich treść stawała się nie tylko coraz bardziej absurdalna z racjonalnego punktu widzenia, ale wręcz niebezpieczna dla zdrowia. Goop zaczął też sprzedawać suplementy diety i różne dziwne przedmioty, m.in. „jadeitowe jajko”. Włożone do (kobiecej) pochwy miałoby regulować poziom hormonów, usuwać problemy z pęcherzem i leczyć wiele innych dolegliwości.

Za takie twierdzenia Goop zapłacił w 2018 r. 145 tys. dol. kary, gdyż uznano jego działania za marketingowe oszustwo. Mimo to firma ma mnóstwo klientów, a pewnie jeszcze ich przybędzie, bo Netflix od 24 stycznia udostępnia „serial dokumentalny” zrealizowany przez Goop Lab. Łączy on kryptoreklamę biznesu Gwyneth Paltrow z pseudonauką i pseudomedycyną w najgorszym wydaniu, m.in. nauczaniem jasnowidzenia i komunikacji z duchami. W jednym z odcinków jego bohater, rzekomy uzdrawiacz, twierdzi, że „kiedy macha w powietrzu rękami i pstryka palcami nad pacjentem, to wpuszcza energię do pola ciała i zmienia je; w ten sposób oddziałuje na ludzi na poziomie subatomowym”. Decyzja Netflixa spotkała się z ostrą krytyką, jednak serial nie został wycofany z platformy. Jedynie na początku każdego odcinka umieszczono napis: „Program ma charakter rozrywkowy oraz informacyjny, a nie poradnikowo-medyczny. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia należy skonsultować się z lekarzem”.

*

Netflix ma ponad 158 mln abonentów i jest rekordzistą w branży.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie/prawda, że"
Reklama