Nauka

Oko doktor maszyny

Jak AI wykrywa nowotwory

Nowotwory piersi są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną śmierci kobiet na świecie. Nowotwory piersi są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną śmierci kobiet na świecie. Brian Evans / BEW
Sztuczna inteligencja może skuteczniej niż lekarze wykrywać lub wykluczać nowotwór piersi. Udowodnił to zespół z Doliny Krzemowej, w którym pracuje Polak.
Dr inż. Marcin SieniekLinkedIn Dr inż. Marcin Sieniek

Wyniki badań, które badacze z Google Health przedstawili na początku stycznia w prestiżowym czasopiśmie „Nature”, wywołały na świecie ogromne zainteresowanie. W niecały miesiąc artykuł przedrukowano i wspominano o nim 200 razy. Ta praca bowiem, choć nie jest pionierska, jako pierwsza wiarygodnie pokazuje – na podstawie opisów mammografii uzyskanych podczas badań przesiewowych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – że sztuczna inteligencja może być bardziej spostrzegawcza niż lekarze.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Oko doktor maszyny"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015