Nauka

Czułość kaszalota

„Moby Dick”: powieść totalna, ale czy wciąż aktualna?

Wartość „Moby Dicka” została dostrzeżona dopiero w latach 20. XX w. I wtedy zrozumiano, że odbija się w niej subtelna struktura całego świata. Wartość „Moby Dicka” została dostrzeżona dopiero w latach 20. XX w. I wtedy zrozumiano, że odbija się w niej subtelna struktura całego świata. Reinhard Dirscherl/Ullstein Bild / Getty Images
„Moby Dick” to pierwsza, a być może jedyna, powieść totalna. Rozważna i romantyczna, ścisła i humanistyczna. Że ten wieloryb broni się literacko, wiadomo. Ale czy wytrzymuje ciśnienie współczesnej wiedzy i dzisiejszych poglądów?
Kadr z ekranizacji „Moby Dicka” z 1956 r.Warner Brothers/Getty Images Kadr z ekranizacji „Moby Dicka” z 1956 r.

Mowa noblowska Olgi Tokarczuk była odą do opowieści, która byłaby w stanie opisać subtelność zależności łączących wszystkie elementy rzeczywistości. Ludzkie i pozaludzkie, żywe i żywe inaczej, „niepoliczalną ilość form nieustannie do siebie nawiązujących”. Pisarka wyjaśniała, że jej zdaniem literatura jest „zbudowana na czułości wobec każdego innego od nas bytu”. My zaryzykujemy tezę, że na czułości zbudowana jest nie tylko literatura, lecz także każda próba analitycznego zrozumienia świata.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Nauka ; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Czułość kaszalota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021