Nauka

Panowie od Monszatana

Tajemniczy Polacy z Monsanto

Szklarnie Monsanto w Saint Louis. Szklarnie Monsanto w Saint Louis. Brent Stirton / Getty Images
Świat pewnie nie usłyszałby o koncernie Monsanto, gdyby nie Ernest Jaworski. O nim zaś słyszał mało kto. Podobnie jak o drugim Polaku, który pracował dla firmy.
Ernest Jaworski (drugi z lewej) i jego współpracownicy odbierają od prezydenta Clintona „The National Medal of Technology and Innovation”.materiały prasowe Ernest Jaworski (drugi z lewej) i jego współpracownicy odbierają od prezydenta Clintona „The National Medal of Technology and Innovation”.

Monsanto, jeden z najbardziej kontrowersyjnych koncernów, jest już historią. Oficjalnie zakończył swój żywot w 2018 r. po przejęciu go przez Bayera za 66 mld dol.

Na temat tej firmy napisano tysiące artykułów i dziesiątki książek. Stosunkowo rzadko pojawiają się w nich nazwiska Ernesta Jaworskiego i Wojciecha Kaniewskiego. Tymczasem pierwszy zmienił oblicze Monsanto, pchając je w kierunku genetyki i biotechnologii. A dzięki drugiemu na rynek amerykański trafiły pewne rośliny odporne na choroby wirusowe.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Panowie od Monszatana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021