Nauka

Odejście heretyka

Freeman Dyson: wielki wizjoner opuścił Ziemię

„Będę szczęśliwy, kiedy wkrótce sobie odejdę”. „Będę szczęśliwy, kiedy wkrótce sobie odejdę”. Karol Jałochowski / Polityka
Jestem opętany przyszłością – zwykł mawiać Freeman Dyson, wybitny naukowiec, ostatni wielki wizjoner ludzkości. Właśnie opuścił Ziemię.
Freeman DysonKarol Jałochowski/Polityka Freeman Dyson

Był uczonym bez doktoratu i intelektualistą uniwersalnym. Futurystą romantycznym. Najsłynniejszym heretykiem świata nauki. Postacią na tyle osobną, że – trzeba to powiedzieć, jakkolwiek brzmi – musiał na Ziemię przybyć z odległych, bardziej zaawansowanych w rozwoju regionów wszechświata. Wyjaśniał niestrudzenie, że nasza przygoda w kosmosie dopiero się zaczyna. Podpowiadał, jak tego nie schrzanić.

Przeżył niemal wiek, większość w Princeton. Codziennie pojawiał się w swoim małym gabinecie na pierwszym piętrze Institute for Advanced Study.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Nauka ; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Odejście heretyka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021