Nauka

Jak słoń z kotem

Symulacje epidemii

W modelu brytyjskim każdemu członkowi populacji odpowiada jedna „jednostka” software’owa, jeden wirtualny „ludzik” poruszający się w sieci odwzorowującej realny kraj z jego uwarunkowaniami geograficznymi i socjologicznymi. W modelu brytyjskim każdemu członkowi populacji odpowiada jedna „jednostka” software’owa, jeden wirtualny „ludzik” poruszający się w sieci odwzorowującej realny kraj z jego uwarunkowaniami geograficznymi i socjologicznymi. Wavebreakmedia / PantherMedia
Czy matematyka może pomóc w walce z pandemią?
Polityka

Jedna publikacja naukowa epidemiologów z Imperial College London, której głównym autorem jest Neil M. Ferguson, sprawiła, że Boris Johnson (który właśnie potwierdził, że sam jest zarażony koronawirusem) postanowił odwrócić o 180 stopni strategię Wielkiej Brytanii wobec pandemii, a cały świat utwierdza się w słuszności swoich decyzji.

Grupa Fergusona przeanalizowała dwie podstawowe strategie postępowania wobec nowej pandemii.

Pierwsza polega na jej spowalnianiu. Finalny zasięg i całkowita liczba osób zakażonych pozostają niezmienne, ale maleje obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej.

Polityka 14.2020 (3255) z dnia 31.03.2020; Temat tygodnia; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak słoń z kotem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015