„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Epidemia, czyli czas

Skąd się biorą plagi

Adam Kucharski Adam Kucharski Francesco Guidcini/News Licensing / Forum
Wirus może wywołać nie tylko chorobę zakaźną. Może także zainfekować umysły ludzi. Jakimi prawami rządzi się w jednym i drugim przypadku? W najważniejszej książce sezonu wyjaśnia to brytyjski epidemiolog Adam Kucharski.
materiały prasowe

Mijają wieki i konteksty, a wiele zjawisk towarzyszących pandemiom pozostaje niezmiennych. Donald Trump ze swoją teorią „chińskiego wirusa” nie był pierwszy. „W XVI w. Anglicy uważali, że syfilis pochodzi z Francji, mówili więc o nim »franca«. Francuzi, którzy uważali, że pochodzi z Neapolu, nazywali go »chorobą neapolitańską«. W Rosji była to choroba polska, w Polsce turecka, a w Turcji chrześcijańska” – przypomina Adam Kucharski w wydanej właśnie w Polsce znakomitej książce „Prawa epidemii”.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Epidemia, czyli czas"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021