Święta Wielkanocne to czas zatrzymany, wyjęty z rozkładu jazdy, rodzinny. Napełniony liturgią i tradycjami, do których chętnie przyłączają się i niewierzący. Palmy. Święconka. Odwiedziny przy Grobie Pańskim. Droga krzyżowa i procesja rezurekcyjna. Śniadanie wielkanocne. Kurczaczki, baranki, pisanki. Lany poniedziałek. Jak bez tego? Samotnie? W pustce?
Mamy dziś w Polsce podwójny kłopot: atak wirusa i atak przy pomocy wirusa.
O bezpieczeństwo uczniów, których matury zaplanowane są na maj, MEN na razie się nie martwi.
Jak epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie? I jak jeszcze może zmienić?
Na tę scenę katolicy na całym świecie patrzyli ze ściśniętym gardłem. 27 marca, u progu Wielkanocy, papież Franciszek modlił się samotnie na pustym placu św. Piotra o wygaśnięcie pandemii koronawirusa.
Gdyby wybory mimo wszystko odbyły się 10 maja, wygrałby obecny prezydent. A gdyby później?
W epoce koronawirusa obóz rządzących stosuje wiele sztuczek, jakie wynalazł i doskonalił w minionych latach. I to się znowu udaje, choć nieznane dotąd doświadczenie epidemii może te starania władzy pokrzyżować. Wszystko może się zmienić w jednej chwili.
Dotarliśmy do trzech osób dotkniętych COVID-19. Przejmująco opowiadają o swoich pierwszych podejrzeniach, emocjach, kontaktach z najbliższymi i służbą zdrowia.
To opowieść o dzisiejszych love story i uciekających przed pandemią pannach młodych.
Rozmowa z byłą posłanką Anną Grodzką o polityce poza Sejmem i o ruchu LGBT.
Szef kazał mu umorzyć to śledztwo, bo psuło policyjne statystyki: pięć lat od zabójstwa dwójki studentów z Wrocławia wciąż nie mieli sprawców. Odszedł na emeryturę trzy miesiące później. Sprawców nie zatrzymano do dziś, a Janusz Bartkiewicz pisze książkę o zbrodni na Narożniku w Górach Stołowych.
Budują meble i malują ściany, pieką chleb i warzą piwo. Dziś szyją w domu maseczki ochronne i robią płyny do dezynfekcji. Mają ambicję, by robić rzeczy, po które inni chodzą do sklepu. Duch Adama Słodowego w narodzie nie gaśnie.
Rozmowa z Kamilem Wyszkowskim, prezesem rady United Nations Global Compact, organizacji zajmującej się współpracą ONZ z biznesem, o tym, że ratowanie gospodarki po pandemii może pomóc w ratowaniu klimatu.
Dlaczego Bergamo stało się włoskim Wuhan?
Rozmowa z burmistrzem Bergamo Giorgio Gorim o tym, jak się stawia czoło pandemii w jej epicentrum i dlaczego nie musi nikogo przeganiać z ulicy.
Irracjonalność i mafijny charakter irańskiego państwa sprawiają, że koronawirus czuje się tam doskonale.
Szwedzi jako ostatnie zachodnie społeczeństwo nie narzucili sobie jeszcze radykalnych metod walki z koronawirusem. Po prostu sobie ufają.
Idea resilience, propagowana przez francuskiego neuropsychiatrę Borisa Cyrulnika, zaskakująco pasuje do obecnego kryzysu. Bezpiecznie przeżyją go tylko ci, którzy potrafią wycofać się do własnego świata i tam będą się przed tym kryzysem bronić.
Państwowe Święto Chrztu Polski wyznaczyli politycy, nie zawracając sobie głowy ustaleniami historyków.
Kwarantanna od dawna służyła za narzędzie walki z epidemiami, ale była też bronią przeciwko najsłabszym.
Mimo szybkiego rozprzestrzeniania epidemii długo wstrzymywano się z upowszechnieniem testów wykrywających koronawirusa. To się na nas zemści.
Badania genetyczne mogą wiele ułatwić. Ale nie wszystko, szczególnie jeśli okazuje się, że jeden święty miał trzy głowy. Czy pomogą w odtworzeniu dynastii Piastów?
Wirus może wywołać nie tylko chorobę zakaźną. Może także zainfekować umysły ludzi. Jakimi prawami rządzi się w jednym i drugim przypadku? W najważniejszej książce sezonu wyjaśnia to brytyjski epidemiolog Adam Kucharski.
Nie żyje Aleksander Doba. „Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro" - napisali najbliżsi w mediach społecznościowych. Przypominamy opublikowaną w kwietniu w „Polityce” rozmowę z wybitnym podróżnikiem, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk.
Środowisko piłkarskie potrafi pokazać swój status materialny. Ale w trudnych czasach egzamin z solidarności i altruizmu zdaje ledwie na tróję.
Przed ekranem trzyma głównie ciekawość, co jeszcze twórczyni zgotowała swoim bohaterom.
Diop rewelacyjnie żongluje konwencjami, miesza i łączy pola interpretacyjne, dając ogromną satysfakcję złaknionemu oryginalności widzowi.
Przypadkowa zbrodnia odsłania głęboko skrywane sekrety mieszkańców miasta.
Szalony, kiczowaty i pozbawiony zahamowań.
„Naked Garden” to de facto aneks do poprzedniego albumu.
Cała płyta utrzymana jest w łagodnym, minorowym tonie.
Cały sztab producentów i autorów działający na rzecz gwiazdy stworzył spójne i przydatne wydawnictwo, bez wyraźnie słabszych punktów.
Nie ma w tej książce epatowania grozą, brutalnością.
Autor skonstruował swój tom opowiadań perfekcyjnie.
Debiut literacki Marcina Polaka, można czytać na wiele sposobów, bo są to opowiadania, które się skrzą. Przede wszystkim za sprawą języka i humoru.
Po raz dziewiąty wybieramy najlepszą realizację architektoniczną ubiegłego roku. Na początek – piątka finalistów.
Mam nadzieję, że życie dogoni jednak kino i skończy się jak w filmie „Epidemia”, że jakiś Dustin Hoffman wynajdzie szczepionkę – mówi Juliusz Machulski, reżyser, producent, współautor serialu „Mały Zgon”.
Miliony ludzi z powodu pandemii siedzą w domach i grają w gry, rodzice kupują je dzieciom. Kryzys dotknął wprawdzie i tę branżę, ale popyt jest gigantyczny. Czy polskie firmy go wykorzystają?
Na dobrą sprawę nasza sytuacja przypomina wojnę, mimo że nią nie jest.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Że też mnie, u schyłku życia, po tym wszystkim, co przeżyłem, trafiły się dwa nieszczęścia naraz: pandemia i demokratura à la Kaczyński.
Ciekawe, czy ten rząd wie, ile jeszcze udźwigną lekarze, pielęgniarki, ratownicy i w ogóle cały medyczny personel.
Żelazny elektorat PiS jest przekonany, że nikt normalny przeprowadzeniu tych wyborów nie sprosta, dlatego ufa, że prezesowi PiS się uda.
Nawet u najbardziej populistycznych polityków obserwujemy stosunkowo mało idiotycznych i pozbawionych sensu wypowiedzi.
Zarażone przez koronawirusa branże toczą walkę o przetrwanie. Puls mają coraz słabszy, oddech nierówny, ale w oczach jeszcze sporo nadziei.
Ciemna Wielkanoc
Mamy dziś w Polsce podwójny kłopot: atak wirusa i atak przy pomocy wirusa.