„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Polak katolik od 14 kwietnia ...966 roku?

Kiedy naprawdę odbył się chrzest Polski

„Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, obraz Jana Matejki otwierający cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”, 1889 r. „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, obraz Jana Matejki otwierający cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”, 1889 r. AN
Państwowe Święto Chrztu Polski wyznaczyli politycy, nie zawracając sobie głowy ustaleniami historyków.
„Opłakane apostolstwo”, czyli scena podboju pogańskich Słowian połabskich przez chrześcijańskich Germanów, którzy chrystianizacją usprawiedliwiali przemoc, obraz Wojciecha Gersona, 1866 r.Getty Images „Opłakane apostolstwo”, czyli scena podboju pogańskich Słowian połabskich przez chrześcijańskich Germanów, którzy chrystianizacją usprawiedliwiali przemoc, obraz Wojciecha Gersona, 1866 r.

Lokowany tradycyjnie w 966 r. chrzest Mieszka I jest dzisiaj fundamentalnym elementem samoświadomości Polaków. Wskazuje bowiem przełomowy moment, który pozwala podzielić nasze najwcześniejsze (pra)dzieje na dwa jednoznacznie skontrastowane ze sobą okresy. Nabrał on rangi zdarzenia symbolicznego, które po obudowaniu go specyficzną tradycją dobrze odgrywa rolę tak pożądanego „początku” historii narodowej wiodącej prostą drogą ku współczesności.

Ta ważna funkcja tożsamościowa utrudnia chłodną refleksję, ale warto przypomnieć, jaki jest faktyczny stan naszej wiedzy, i umieścić tę dyskusję w szerszym kontekście historycznym.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Polak katolik od 14 kwietnia ...966 roku?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021