Nauka

Kipisz w kryptach

DNA świętych

Relikwie św. Teodora w bazylice św. Jerzego w czeskiej Pradze. Relikwie św. Teodora w bazylice św. Jerzego w czeskiej Pradze. Vladimir Pomortzeff/Alamy Stock Photo / BEW
Badania genetyczne mogą wiele ułatwić. Ale nie wszystko, szczególnie jeśli okazuje się, że jeden święty miał trzy głowy. Czy pomogą w odtworzeniu dynastii Piastów?
Relikwie św. Wojciecha niesione w procesji podczas uroczystości odpustowych tego patrona Polski.Adam Ciereszko/PAP Relikwie św. Wojciecha niesione w procesji podczas uroczystości odpustowych tego patrona Polski.

W marcu natrafiono na ossuarium w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy w trakcie renowacji XVII-wiecznego sarkofagu świętej. Obok srebrnej skrzyneczki z kośćmi znajdowała się tabliczka informująca, że są to szczątki patronki Śląska. Kustosz i proboszcz bazyliki ks. Piotr Filas chce poddać je badaniom, zanim z powrotem trafią do grobu. W końcu córka księcia Andechs Bertolda VI i Agnieszki Miśnieńskiej była nie tylko żoną księcia piastowskiego Henryka I Brodatego i matką ich siedmiorga dzieci. Jej pomysłem było ufundowanie w Trzebnicy w 1202 r.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Nauka ; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Kipisz w kryptach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021