Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Kipisz w kryptach

DNA świętych

Relikwie św. Teodora w bazylice św. Jerzego w czeskiej Pradze. Relikwie św. Teodora w bazylice św. Jerzego w czeskiej Pradze. Vladimir Pomortzeff/Alamy Stock Photo / BEW
Badania genetyczne mogą wiele ułatwić. Ale nie wszystko, szczególnie jeśli okazuje się, że jeden święty miał trzy głowy. Czy pomogą w odtworzeniu dynastii Piastów?
Relikwie św. Wojciecha niesione w procesji podczas uroczystości odpustowych tego patrona Polski.Adam Ciereszko/PAP Relikwie św. Wojciecha niesione w procesji podczas uroczystości odpustowych tego patrona Polski.

W marcu natrafiono na ossuarium w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy w trakcie renowacji XVII-wiecznego sarkofagu świętej. Obok srebrnej skrzyneczki z kośćmi znajdowała się tabliczka informująca, że są to szczątki patronki Śląska. Kustosz i proboszcz bazyliki ks. Piotr Filas chce poddać je badaniom, zanim z powrotem trafią do grobu. W końcu córka księcia Andechs Bertolda VI i Agnieszki Miśnieńskiej była nie tylko żoną księcia piastowskiego Henryka I Brodatego i matką ich siedmiorga dzieci. Jej pomysłem było ufundowanie w Trzebnicy w 1202 r.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Nauka ; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Kipisz w kryptach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >