Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Chiny: próba restartu

Dzisiaj największymi bohaterami są lekarze. Dzisiaj największymi bohaterami są lekarze. Costfoto/Barcroft Media / Getty Images

Po ponad trzech miesiącach epidemii Chiny raportują śladowy przyrost nowych przypadków SARS CoV-2, luzują więc ograniczenia. Co symboliczne, na 8 kwietnia zaplanowano wznowienie regularnych połączeń lotniczych z Wuhanem, przy czym do miasta podróżować będą mogli tylko legitymujący się zielonym kodem. Kody – są także żółty i czerwony – generowane są w telefonach na podstawie danych zbieranych przez rządowy system inwigilacji, informacji medycznych, historii płatności, poruszania się i kontaktów obywateli między sobą. Takie przepustki w zależności od miasta i prowincji uprawniają do korzystania z transportu publicznego, już działających restauracji, galerii handlowych czy hoteli. Nadal zamknięta jest większość chińskich szkół, za to produkcję wznawiają fabryki, zwłaszcza w regionach z najmniejszą liczbą stwierdzonych zakażeń, np. w Shenzhenie, stolicy światowej elektroniki użytkowej.

Więcej odpowiedzi na to, jak się Chiny trzymają, ma przynieść analiza wskaźników. Z ankiet wypełnianych przez menedżerów odpowiedzialnych za zakupy w przedsiębiorstwach wynika, że obstawiają oni powrót koniunktury. Nieśmiało odbijają się giełdy, co podobno zapowiada poprawę nastrojów obywateli, skoro 80 proc. notowanych w Chinach akcji jest własnością drobnych inwestorów. Znów są korki na ulicach, w niektórych miejscach ruch samochodowy jest nawet większy niż o tej samej porze zeszłego roku.

Niby są jakieś wskazówki odbicia, ale sami Chińczycy mówią, że trudno spodziewać się powrotu do normalności. Przede wszystkim obawiają się, że wirus „doprowadzi do wrzenia wiele gotujących się dotąd problemów”. Nie widać sposobu, by uciec przed komplikacjami wynikającymi z zadłużenia gospodarki, spodziewanego braku zagranicznych zamówień, odwrotu inwestorów i ryzyka nawrotu choroby.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama