Historia

Śpiewać i wołać, aby się powietrze czyściło

Do czego służyły kwarantanny

Oficerowie ze statków odizolowani w stacji kwarantanny w Marsylii z powodu cholery w 1884 r., ilustracja z XIX w. Oficerowie ze statków odizolowani w stacji kwarantanny w Marsylii z powodu cholery w 1884 r., ilustracja z XIX w. Getty Images
Kwarantanna od dawna służyła za narzędzie walki z epidemiami, ale była też bronią przeciwko najsłabszym.
Ambulans w zadżumionej XVIII-wiecznej Florencji przenosi pacjenta, rycina z epoki.Getty Images Ambulans w zadżumionej XVIII-wiecznej Florencji przenosi pacjenta, rycina z epoki.

Wielka rada Republiki Raguzy (dziś Dubrownik) wydała historyczny dekret o kwarantannie 27 lipca 1377 r. Lakoniczny komunikat wpisany do księgi praw republiki mówił jasno: ktokolwiek przybywa z terenów objętych zarazą, nie zostanie wpuszczony do miasta ani na podległe mu terytorium. Wspomnianą zarazą była słynna Czarna Śmierć, czyli dżuma, jedna z najbardziej śmiercionośnych epidemii w dziejach ludzkości. Z rozkazu dubrownickiej rady załogi przypływających do portu statków musiały spędzić 30 dni w odosobnieniu na jednej z trzech położonych nieopodal portu niezamieszkanych wyspach: Mrkan, Bobara i Supetar.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Historia; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Śpiewać i wołać, aby się powietrze czyściło"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021