Film

Uciekali, uciekali, uciekali

Recenzja serialu: „Ucieczka”, reż. Natalie Bailey i Kate Dennis

„Ucieczka”, reż. Natalie Bailey i Kate Dennis „Ucieczka”, reż. Natalie Bailey i Kate Dennis HBO
Przed ekranem trzyma głównie ciekawość, co jeszcze twórczyni zgotowała swoim bohaterom.

Lata temu Vicky Jones i Phoebe Waller-Bridge zaprzyjaźniły się i założyły w Londynie DryWrite Theatre Company. Jones w 2013 r. wyreżyserowała sceniczny monodram przyjaciółki „Fleabag”, który później wyewoluował w obsypany nagrodami serial, czyniąc z Waller-Bridge światową gwiazdę. „Ucieczka” to autorski serial Jones, Waller-Bridge pojawia się tu w epizodycznej roli i jako współproducentka. Całość zaczyna się jak przewrotna, czarna komedia romantyczna. Gdy Ruby (Merritt Wever), znużona codziennością żony i matki z zamożnych przedmieść, dostaje SMS o treści „Run”, nie wahając się długo, odpisuje tym samym słowem. I pędem rusza do Nowego Jorku na spotkanie swojej studenckiej miłości Billy’ego (Domhnall Gleeson). 17 lat wcześniej zawarli pakt i od tego czasu nie mieli ze sobą kontaktu.

Spontaniczna realizacja fantazji o ucieczce i powrocie do dawnej miłości uruchamia efekt domina i zaczyna się bieg nie tylko przez Amerykę, ale też przez gatunki i konwencje. Gdy w pościg za bohaterami rusza pozostawiona za plecami rzeczywistość, komedia romantyczna zmienia się w komediodramat psychologiczny, z dyżurnym pytaniem, czy można uciec od siebie samego. A wraz z pojawieniem się Archie Penjabi (pamiętnej m.in. z „Żony idealnej”) do akcji wkracza kino sensacyjne i kryminalne, coraz bardziej w stylu braci Coen. Ogląda się tę galopadę z przyjemnością, ale też ze stopniowo stygnącymi emocjami. Od trzeciego czy czwartego odcinka przed ekranem trzyma głównie ciekawość, co jeszcze twórczyni zgotowała swoim bohaterom.

Ucieczka (Run), HBO i HBO GO, od 13.04, 7 odc.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekali, uciekali, uciekali"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną