Społeczeństwo

Z martwych wstanie

Jak uwierzyliśmy w zmartwychwstanie

Tegoroczne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” odbyło się na pustym placu św. Piotra. Tegoroczne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” odbyło się na pustym placu św. Piotra. Yara Nardi/AFP / EAST NEWS
Na tę scenę katolicy na całym świecie patrzyli ze ściśniętym gardłem. 27 marca, u progu Wielkanocy, papież Franciszek modlił się samotnie na pustym placu św. Piotra o wygaśnięcie pandemii koronawirusa.
W wielu krajach msze w Niedzielę Palmową odbywają się w pustych świątyniach. Na fot. Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie, 5 kwietnia 2020 r.JuanJo Martín/EFE/Forum W wielu krajach msze w Niedzielę Palmową odbywają się w pustych świątyniach. Na fot. Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie, 5 kwietnia 2020 r.

Za Franciszkiem ustawiono średniowieczny krucyfiks i ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Aranżacja była przemyślana. Krucyfiks ocalał nietknięty z pożaru rzymskiego kościoła św. Marcelego. Noszono go przed wiekami w procesjach podczas morowej zarazy w Wiecznym Mieście.

Religia komunikuje się z wyznawcami za pomocą znaków, symboli i rytuałów, które są im od pokoleń znane, działają na wyobraźnię, tworzą z nich wspólnotę wiary i ludzkiego losu. Ten sam krucyfiks towarzyszył jubileuszowi 2000-lecia chrześcijaństwa za pontyfikatu św.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Temat na Święta; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Z martwych wstanie"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020