Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Z martwych wstanie

Jak uwierzyliśmy w zmartwychwstanie

Tegoroczne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” odbyło się na pustym placu św. Piotra. Tegoroczne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” odbyło się na pustym placu św. Piotra. Yara Nardi/AFP / EAST NEWS
Na tę scenę katolicy na całym świecie patrzyli ze ściśniętym gardłem. 27 marca, u progu Wielkanocy, papież Franciszek modlił się samotnie na pustym placu św. Piotra o wygaśnięcie pandemii koronawirusa.
W wielu krajach msze w Niedzielę Palmową odbywają się w pustych świątyniach. Na fot. Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie, 5 kwietnia 2020 r.JuanJo Martín/EFE/Forum W wielu krajach msze w Niedzielę Palmową odbywają się w pustych świątyniach. Na fot. Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie, 5 kwietnia 2020 r.

Za Franciszkiem ustawiono średniowieczny krucyfiks i ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Aranżacja była przemyślana. Krucyfiks ocalał nietknięty z pożaru rzymskiego kościoła św. Marcelego. Noszono go przed wiekami w procesjach podczas morowej zarazy w Wiecznym Mieście.

Religia komunikuje się z wyznawcami za pomocą znaków, symboli i rytuałów, które są im od pokoleń znane, działają na wyobraźnię, tworzą z nich wspólnotę wiary i ludzkiego losu. Ten sam krucyfiks towarzyszył jubileuszowi 2000-lecia chrześcijaństwa za pontyfikatu św. Jana Pawła II. Papież z Polski prosił wtedy o przebaczenie grzechów Kościoła.

Na pustym placu św. Piotra Franciszek przywołał scenę z Ewangelii, kiedy Jezus wraz z uczniami przeprawiał się łodzią przez jezioro. Nagle rozpętała się burza. Apostołów ogarnął strach, zbudzili śpiącego Jezusa. Jezus najpierw uciszył żywioł, a gdy nastała cisza, zapytał: Czemu się lękacie, brakuje wam wiary? I my dzisiaj też jesteśmy jak ci uczniowie Jezusa – mówił papież – jesteśmy w tej samej łodzi, słabi i zdezorientowani, i wszyscy potrzebujemy wzajemnego pocieszenia i wsparcia. Ludzie wierzący mogą je czerpać z wiary i modlitwy.

Solidarność w walce

Jednocześnie Franciszek zachęcił do refleksji nad tym, że „nasze życie jest utkane i podtrzymywane przez zwykłych ludzi: lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki, pracowników supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźników, stróżów porządku, księży, zakonnice i bardzo wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie zbawia się sam, i jesteśmy wezwani do budowania jedności”. Po świecku mówiąc, papież apelował o solidarność w walce z zagrożeniem. Pandemia jest przecież testem nie tylko wydolności instytucji, ale też jakości relacji międzyludzkich.

Widok pustych ulic Wiecznego Miasta przypomina, że normalnie na uroczystości Wielkiego Tygodnia ściągają do Rzymu miliony wiernych i turystów.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Temat na Święta; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Z martwych wstanie"
Reklama