„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Z martwych wstanie

Jak uwierzyliśmy w zmartwychwstanie

Tegoroczne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” odbyło się na pustym placu św. Piotra. Tegoroczne błogosławieństwo „Urbi et Orbi” odbyło się na pustym placu św. Piotra. Yara Nardi/AFP / EAST NEWS
Na tę scenę katolicy na całym świecie patrzyli ze ściśniętym gardłem. 27 marca, u progu Wielkanocy, papież Franciszek modlił się samotnie na pustym placu św. Piotra o wygaśnięcie pandemii koronawirusa.
W wielu krajach msze w Niedzielę Palmową odbywają się w pustych świątyniach. Na fot. Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie, 5 kwietnia 2020 r.JuanJo Martín/EFE/Forum W wielu krajach msze w Niedzielę Palmową odbywają się w pustych świątyniach. Na fot. Katedra Matki Bożej Almudena w Madrycie, 5 kwietnia 2020 r.

Za Franciszkiem ustawiono średniowieczny krucyfiks i ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Aranżacja była przemyślana. Krucyfiks ocalał nietknięty z pożaru rzymskiego kościoła św. Marcelego. Noszono go przed wiekami w procesjach podczas morowej zarazy w Wiecznym Mieście.

Religia komunikuje się z wyznawcami za pomocą znaków, symboli i rytuałów, które są im od pokoleń znane, działają na wyobraźnię, tworzą z nich wspólnotę wiary i ludzkiego losu. Ten sam krucyfiks towarzyszył jubileuszowi 2000-lecia chrześcijaństwa za pontyfikatu św.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Temat na Święta; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Z martwych wstanie"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021