Świat

Perły oporu

FRANCJA: Boris Cyrulnik – jak przeżyć kryzys, podnieść się i iść dalej

Boris Cyrulnik Boris Cyrulnik Eric Fougere/Corbis / Getty Images
Idea resilience, propagowana przez francuskiego neuropsychiatrę Borisa Cyrulnika, zaskakująco pasuje do obecnego kryzysu. Bezpiecznie przeżyją go tylko ci, którzy potrafią wycofać się do własnego świata i tam będą się przed tym kryzysem bronić.
Mały Boris Cyrulnik z matką, zdjęcie przedwojenne.AN Mały Boris Cyrulnik z matką, zdjęcie przedwojenne.

Nie mam żadnych wspomnień z moich pierwszych narodzin. Pamiętam za to swoje drugie. Obudziłem się pewnej nocy; moje łóżko otaczali uzbrojeni mężczyźni. Przyszli po mnie, chcieli mnie zabić – pisze 82-letni Boris Cyrulnik w niezwykłej autobiografii „Ratuj się, życie wzywa”.

Urodził się w Bordeaux, w rodzinie żydowskich emigrantów z Polski (ojciec był z Łucka, matka z Lublina). W 1939 r. tato dwuletniego wtedy Borisa żegna synka i już nie wraca. Odznaczony za męstwo, ranny, a jednak aresztowany na podstawie dekretu rządu Vichy, zostaje wywieziony ostatecznie do Auschwitz.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Perły oporu"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020