Nauka

Oblane testy

Zwlekanie z testami się zemści

Jeśli już ponad 183 tys. osób w Polsce jest objętych kwarantanną, a przebadanych zostało 50 tys. próbek, to biorąc pod uwagę wydajność na poziomie około 7 tys. testów dziennie, ich przebadanie zajmie prawie trzy tygodnie. Jeśli już ponad 183 tys. osób w Polsce jest objętych kwarantanną, a przebadanych zostało 50 tys. próbek, to biorąc pod uwagę wydajność na poziomie około 7 tys. testów dziennie, ich przebadanie zajmie prawie trzy tygodnie. Getty Images
Mimo szybkiego rozprzestrzeniania epidemii długo wstrzymywano się z upowszechnieniem testów wykrywających koronawirusa. To się na nas zemści.
„Zwiększenie liczby badań da realny obraz rozprzestrzeniania zarazka, który może być szybszy, niż nam się wydaje”.chepko/PantherMedia „Zwiększenie liczby badań da realny obraz rozprzestrzeniania zarazka, który może być szybszy, niż nam się wydaje”.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział na posiedzeniu plenarnym Senatu, gdy procedowane były nowelizacje ustaw zdrowotnych związanych ze zwalczaniem COVID-19, że pojawi się oddzielna ścieżka dla medyków, którzy będą mogli mieć wykonane testy w pierwszej kolejności w sytuacji podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną. „Wszystko po to, by uniknąć wypadania z pracy całych grup personelu medycznego” – oświadczył.

Było to 30 marca. Równo 26 dni po pierwszym stwierdzonym w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Oblane testy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020