Nauka

Pytania na Rok Szczura

Mądrzy po wirusie

Gdy opadnie kurz po obecnej pandemii, wiele ograniczeń, które wprowadzono doraźnie, trzeba będzie utrzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnej plagi. Gdy opadnie kurz po obecnej pandemii, wiele ograniczeń, które wprowadzono doraźnie, trzeba będzie utrzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnej plagi. Jasper James / Getty Images
Jak ludzkość powinna ułożyć swoje stosunki z przyrodą i nauką, by lepiej przygotować się do nadejścia tego, co nieuchronne. Czyli kolejnych pandemii.
Człowiek ma kłopoty, bo naruszył globalny ekosystem i skrócił dystans do dzikich zwierząt, a więc pozwolił mikrobom przejść do natarcia.Andriy Onufriyenko/Getty Images Człowiek ma kłopoty, bo naruszył globalny ekosystem i skrócił dystans do dzikich zwierząt, a więc pozwolił mikrobom przejść do natarcia.

W 2015 r. na łamach „New England Journal of Medicine” Bill Gates, założyciel Microsoftu i miliarder, przestrzegał, że wkrótce świat opanuje wyjątkowo zjadliwy patogen. I wyliczał, że o ile grypa hiszpanka w dwa lata po I wojnie światowej zabiła do 50 mln ludzi, o tyle nowy wirus w niecały rok być może zbierze niewiele mniejsze żniwo. Szkoda, że wystąpił w periodyku naukowym, zamiast od razu choćby w „New York Timesie”, gdzie w tym samym czasie Angelina Jolie odsłaniała kulisy usunięcia jajników.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Nauka ; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Pytania na Rok Szczura"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Kameralnie i lokalnie. Oto finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej

Przedstawiamy pięciu finalistów jubileuszowej 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W tym roku wyjątkowo dokładamy do puli dodatkową piątkę najciekawszych ubiegłorocznych realizacji, aby nasi czytelnicy mogli wybrać z niej swojego faworyta.

Piotr Sarzyński
13.04.2021