Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Pytania na Rok Szczura

Mądrzy po wirusie

Gdy opadnie kurz po obecnej pandemii, wiele ograniczeń, które wprowadzono doraźnie, trzeba będzie utrzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnej plagi. Gdy opadnie kurz po obecnej pandemii, wiele ograniczeń, które wprowadzono doraźnie, trzeba będzie utrzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnej plagi. Jasper James / Getty Images
Jak ludzkość powinna ułożyć swoje stosunki z przyrodą i nauką, by lepiej przygotować się do nadejścia tego, co nieuchronne. Czyli kolejnych pandemii.
Człowiek ma kłopoty, bo naruszył globalny ekosystem i skrócił dystans do dzikich zwierząt, a więc pozwolił mikrobom przejść do natarcia.Andriy Onufriyenko/Getty Images Człowiek ma kłopoty, bo naruszył globalny ekosystem i skrócił dystans do dzikich zwierząt, a więc pozwolił mikrobom przejść do natarcia.

W 2015 r. na łamach „New England Journal of Medicine” Bill Gates, założyciel Microsoftu i miliarder, przestrzegał, że wkrótce świat opanuje wyjątkowo zjadliwy patogen. I wyliczał, że o ile grypa hiszpanka w dwa lata po I wojnie światowej zabiła do 50 mln ludzi, o tyle nowy wirus w niecały rok być może zbierze niewiele mniejsze żniwo. Szkoda, że wystąpił w periodyku naukowym, zamiast od razu choćby w „New York Timesie”, gdzie w tym samym czasie Angelina Jolie odsłaniała kulisy usunięcia jajników. Światowy rezonans po jej opowieści był znacznie większy.

W 2018 r. Światowa Organizacja Zdrowia na listę największych niebezpieczeństw dla ludzkości wpisała tajemniczą chorobę X. Ale opinie ekspertów, którzy przywoływali twarde dane o mogącej nadejść apokalipsie, wydawały się bliższe science fiction niż realnemu zagrożeniu. Niepokojącą diagnozę, że na świecie brakuje skutecznych sposobów zapobiegania epidemiom, również zbagatelizowano. A że z lokalnych – jak MERS na Bliskim Wschodzie lub ebola w Afryce Zachodniej – społeczność międzynarodowa nie wyciąga żadnych wniosków, nikogo nie zmartwiło.

Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że epidemie chorób zakaźnych zakłócają życie społeczne, osłabiają najpotężniejsze nawet gospodarki, uśmiercają tysiące ludzi. Wiadomo także, że koronawirus SARS-CoV-2 kiedyś, oczywiście, wygaśnie. Ale zarazki nie dają o sobie zapomnieć – nawet gdy człowiekowi udaje się je pokonać w jednej bitwie, one za jakiś czas wracają w nowych mundurach i z inną bronią.

Co musi się stać, aby do kolejnej pandemii nie dopuścić lub lepiej się do niej przygotować?

Człowiek, czyli szkodnik

Ponosimy dziś konsekwencje zbyt gwałtownego podboju Ziemi – stwierdza stanowczo dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Nauka; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Pytania na Rok Szczura"
Reklama