Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Pytania na Rok Szczura

Mądrzy po wirusie

Gdy opadnie kurz po obecnej pandemii, wiele ograniczeń, które wprowadzono doraźnie, trzeba będzie utrzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnej plagi. Gdy opadnie kurz po obecnej pandemii, wiele ograniczeń, które wprowadzono doraźnie, trzeba będzie utrzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnej plagi. Jasper James / Getty Images
Jak ludzkość powinna ułożyć swoje stosunki z przyrodą i nauką, by lepiej przygotować się do nadejścia tego, co nieuchronne. Czyli kolejnych pandemii.
Człowiek ma kłopoty, bo naruszył globalny ekosystem i skrócił dystans do dzikich zwierząt, a więc pozwolił mikrobom przejść do natarcia.Andriy Onufriyenko/Getty Images Człowiek ma kłopoty, bo naruszył globalny ekosystem i skrócił dystans do dzikich zwierząt, a więc pozwolił mikrobom przejść do natarcia.

W 2015 r. na łamach „New England Journal of Medicine” Bill Gates, założyciel Microsoftu i miliarder, przestrzegał, że wkrótce świat opanuje wyjątkowo zjadliwy patogen. I wyliczał, że o ile grypa hiszpanka w dwa lata po I wojnie światowej zabiła do 50 mln ludzi, o tyle nowy wirus w niecały rok być może zbierze niewiele mniejsze żniwo. Szkoda, że wystąpił w periodyku naukowym, zamiast od razu choćby w „New York Timesie”, gdzie w tym samym czasie Angelina Jolie odsłaniała kulisy usunięcia jajników.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Nauka ; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Pytania na Rok Szczura"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >