Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Kogo zabierze łódź?

Etyka respiratora

W czasach epidemii kwestia nierówności staje się dramatycznie widoczna. Lekarze płaczą, opowiadając, jak odłączają od respiratora jednego pacjenta, by pomóc innemu. W czasach epidemii kwestia nierówności staje się dramatycznie widoczna. Lekarze płaczą, opowiadając, jak odłączają od respiratora jednego pacjenta, by pomóc innemu. Adela Podgórska
Poświęcamy jednostkę dla dobra stada. To etyka czasów zarazy. Ale na jakiej podstawie mamy decydować, komu należy się dostęp do respiratora? A kto ma umrzeć?
Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, uważa, że trzeba ratować ludzkie życie tu i teraz, a gospodarka się pozbiera.Mueller MSC/Wikipedia Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, uważa, że trzeba ratować ludzkie życie tu i teraz, a gospodarka się pozbiera.

Epidemia ma swoje prawa. Filozofia praw człowieka zbudowana jest na zasadzie indywidualnej godności, a podczas zarazy liczy się dobro ogółu. Jemu podporządkowuje się też zasadę równości, niedyskryminacji, ochrony słabszych. W kolejce do respiratora słabszych się odrzuca, o czym otwarcie mówili lekarze z Lombardii. W takiej sytuacji nasze wielkie moralne spory o to, czy ludzki zarodek jest człowiekiem, zaczynają wyglądać absurdalnie.

Niezależnie od kultury uruchamiają się podobne mechanizmy.

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Nauka ; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Kogo zabierze łódź?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >