Nauka

Kogo zabierze łódź?

Etyka respiratora

W czasach epidemii kwestia nierówności staje się dramatycznie widoczna. Lekarze płaczą, opowiadając, jak odłączają od respiratora jednego pacjenta, by pomóc innemu. W czasach epidemii kwestia nierówności staje się dramatycznie widoczna. Lekarze płaczą, opowiadając, jak odłączają od respiratora jednego pacjenta, by pomóc innemu. Adela Podgórska
Poświęcamy jednostkę dla dobra stada. To etyka czasów zarazy. Ale na jakiej podstawie mamy decydować, komu należy się dostęp do respiratora? A kto ma umrzeć?
Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, uważa, że trzeba ratować ludzkie życie tu i teraz, a gospodarka się pozbiera.Mueller MSC/Wikipedia Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi świata, uważa, że trzeba ratować ludzkie życie tu i teraz, a gospodarka się pozbiera.

Epidemia ma swoje prawa. Filozofia praw człowieka zbudowana jest na zasadzie indywidualnej godności, a podczas zarazy liczy się dobro ogółu. Jemu podporządkowuje się też zasadę równości, niedyskryminacji, ochrony słabszych. W kolejce do respiratora słabszych się odrzuca, o czym otwarcie mówili lekarze z Lombardii. W takiej sytuacji nasze wielkie moralne spory o to, czy ludzki zarodek jest człowiekiem, zaczynają wyglądać absurdalnie.

Niezależnie od kultury uruchamiają się podobne mechanizmy.

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Nauka; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Kogo zabierze łódź?"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020