Nauka

Spis spisków

Zmutowane teorie spiskowe

Łowcy spiskowych teorii spisują będące w obiegu nowe baśnie Grimma, w których rolę diabłów odgrywają rządy. Łowcy spiskowych teorii spisują będące w obiegu nowe baśnie Grimma, w których rolę diabłów odgrywają rządy. EAST NEWS
Teorie spiskowe, choćby mnożące się przy okazji pandemii, są rodzajem dawnych baśni. Ochoczo piszą je internauci z całego świata.
Francuski afisz do japońskiego filmu katastroficznego „Koniec świata” z 1974 r.Leemage/EAST NEWS Francuski afisz do japońskiego filmu katastroficznego „Koniec świata” z 1974 r.

Według sondaży zdecydowana większość z nas trzyma się wytycznych WHO i nie wierzy w fake newsy. Niemniej jednak co czwarty podziela spiskowe wersje źródeł pandemii, które są mielonką treści zapożyczonych z Google i YouTube.

A w sieci wrze. Wyznawcy wiedzy tajemnej twierdzą, że już Nostradamus przewidział pandemię, która nadejdzie w postaci króla (Korona!), ze Wschodu (Chiny!), i w podwójnym roku (2020). I będzie zapowiedzią rychłego końca tego świata. Tyle że – jak z kolei wyguglowują łowcy fake newsów – w tekstach szesnastowiecznego mistyka i kabalisty niczego takiego nie ma.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Spis spisków"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021