Nauka

Nadzieja nad klifem

Przewodnik Bendyka po współczesnych problemach

Wszystkie problemy, które przedstawia Bendyk, mają „złośliwy”, „splątany” charakter. Nie ma na nie łatwych, technicznych odpowiedzi. Wszystkie problemy, które przedstawia Bendyk, mają „złośliwy”, „splątany” charakter. Nie ma na nie łatwych, technicznych odpowiedzi. Getty Images
„W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” Edwina Bendyka da się czytać jako podsumowanie 30 lat III RP. Dalekie od triumfalizmu.
Polityka

W swojej książce autor nie tylko zwraca uwagę na koszt sukcesów ostatniego trzydziestolecia, ale także na wyczerpywanie się dotychczasowych modeli rozwoju. Stąd powracające tu nieustannie pytanie o to, czy Polska przetrwa do 2030 r. Polska jest przy tym poniekąd wszędzie. Cały świat, łącznie z jego najbardziej rozwiniętym gospodarczym centrum, dociera bowiem do swoich granic rozwoju, wyznaczanych przez ekologiczne obciążenia, jakie jest w stanie znieść planeta Ziemia. O czym szczególnie boleśnie przekonujemy się w trakcie pandemii, podkreślającej wagę wielu problemów, o których pisze Bendyk.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadzieja nad klifem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021