Nauka

Pan Bicz i pan Izolacja

Jak uznani badacze potknęli się o koronawirusa

Neil Ferguson Neil Ferguson Thomas Angus/Imperial College London
Dwaj badacze stanęli po przeciwnych stronach barykady w sprawie pandemii. I obydwaj potknęli się o koronawirusa, nadszarpując swój status naukowych gwiazd.
John IoannidisRobyn Twomey/Redux/EAST NEWS John Ioannidis

Chodzi o profesorów epidemiologii pracujących po przeciwnych stronach Atlantyku w prestiżowych ośrodkach akademickich. Pierwszy to John Ioannidis, grecko-amerykański naukowiec ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii. Drugi to Neil Ferguson z Imperial College w Londynie. Łączy ich podobny wiek (odpowiednio 54 i 51 lat), zamiłowanie do matematyki i prestiż, którym cieszyli się w środowisku naukowym. Dzieli zaś ocena pandemii SARS-CoV-2. Ioannidis należy do grupy „optymistów”, uważających, że przesadnie panikujemy.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan Bicz i pan Izolacja"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021