Nauka

Wtyczka z krainy krzemowców

Google i Apple w obronie prywatności?

Potęga firm GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon) wyrosła na modelu biznesowym, który nie poddaje się społecznej kontroli. Potęga firm GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon) wyrosła na modelu biznesowym, który nie poddaje się społecznej kontroli. Getty Images
Technogiganci Google i Apple chcą większej ochrony naszej prywatności niż rządy. Zarazem to oni będą wiedzieć o nas jeszcze więcej.
To, że w czasie pandemii największe firmy technologiczne odpowiedzialnie korzystają ze swojej władzy nad informacją, nie zmienia faktu, że nadal ją mają.Stuartmiles/PantherMedia To, że w czasie pandemii największe firmy technologiczne odpowiedzialnie korzystają ze swojej władzy nad informacją, nie zmienia faktu, że nadal ją mają.

Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła gorącą linię na temat pandemii w serwisie komunikacyjnym WhatsApp. Brytyjski rząd korzysta z pomocy logistycznej Amazona w dostarczaniu testów medycznych. Kontrola kontaktów w celu lokalizacji ognisk zakażeń za pomocą smartfonów byłaby niemożliwa bez współpracy Apple i Google. To tylko kilka przykładów ilustrujących uzależnienie współczesnych rządów i organizacji międzynarodowych od globalnych korporacji technologicznych spod znaku GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple).

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wtyczka z krainy krzemowców"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021