Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Wtyczka z krainy krzemowców

Google i Apple w obronie prywatności?

Potęga firm GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon) wyrosła na modelu biznesowym, który nie poddaje się społecznej kontroli. Potęga firm GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon) wyrosła na modelu biznesowym, który nie poddaje się społecznej kontroli. Getty Images
Technogiganci Google i Apple chcą większej ochrony naszej prywatności niż rządy. Zarazem to oni będą wiedzieć o nas jeszcze więcej.
To, że w czasie pandemii największe firmy technologiczne odpowiedzialnie korzystają ze swojej władzy nad informacją, nie zmienia faktu, że nadal ją mają.Stuartmiles/PantherMedia To, że w czasie pandemii największe firmy technologiczne odpowiedzialnie korzystają ze swojej władzy nad informacją, nie zmienia faktu, że nadal ją mają.

Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła gorącą linię na temat pandemii w serwisie komunikacyjnym WhatsApp. Brytyjski rząd korzysta z pomocy logistycznej Amazona w dostarczaniu testów medycznych. Kontrola kontaktów w celu lokalizacji ognisk zakażeń za pomocą smartfonów byłaby niemożliwa bez współpracy Apple i Google. To tylko kilka przykładów ilustrujących uzależnienie współczesnych rządów i organizacji międzynarodowych od globalnych korporacji technologicznych spod znaku GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple).

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wtyczka z krainy krzemowców"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >