„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Mór bzdur

Sieć niedorzeczności

Naukowcy mieli przez ostatnich parę miesięcy fantastyczną okazję, żeby zaangażować się w kontakty ze społeczeństwem. Zamknięci w domach ludzie widzieli ich w telewizji, słuchali w radiu, czytali w internecie. Naukowcy mieli przez ostatnich parę miesięcy fantastyczną okazję, żeby zaangażować się w kontakty ze społeczeństwem. Zamknięci w domach ludzie widzieli ich w telewizji, słuchali w radiu, czytali w internecie. Getty Images
Oprócz tej biologicznej świat toczy pandemia druga i groźniejsza – mentalna. O tym, jak badać to złożone zjawisko, opowiadają Neil Johnson z George Washington University i Mirta Galesic z Santa Fe Institute.
Model Neila Johnsona.Neil Johnson Model Neila Johnsona.

Dlaczego nie wierzymy w globalne ocieplenie? Skąd się bierze strach przed szczepionkami? Psychologia i socjologia podsuwają sugestie, nie rekonstruują jednak sieci, w której lęki rodzą się i ewoluują. Nie tłumaczą gwałtownej eksplozji ruchów kwestionujących dorobek nauki, ich zadziwiającej żywotności i odporności na nowe rzeczowe argumenty. Innymi słowy – nie są najlepszym narzędziem analizy systemowej. Do tego potrzeba aparatu opracowanego pierwotnie na potrzeby innych nauk.

Neil Johnson, fizyk i badacz złożoności z George Washington University, sporządził niedawno niezwykłą mapę Facebooka.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Mór bzdur"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021