Nauka

Co widać w zieleni

Co przyroda mówi o historii

„Do połowy XX w. wpływ człowieka na przyrodę był mniejszy niż bakterii, ale od kiedy liczba ludzi wzrosła, zaczęliśmy przekształcać ją na coraz większą skalę”. „Do połowy XX w. wpływ człowieka na przyrodę był mniejszy niż bakterii, ale od kiedy liczba ludzi wzrosła, zaczęliśmy przekształcać ją na coraz większą skalę”. Getty Images
Rozmowa z dr. hab. Adamem Izdebskim o tym, jak źródła przyrodnicze korygują wiedzę historyczną i inaczej każą patrzeć na wielkie zarazy z przeszłości.
Dr hab. Adam IzdebskiArchiwum Dr hab. Adam Izdebski

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Zajmuje się pan zazielenianiem historii, co to znaczy?
ADAM IZDEBSKI: – Chcę zrozumieć, jak społeczeństwa ludzkie istniały w przyrodzie. Jesteśmy istotami wpisanymi w pewne ekosystemy, a nasza gospodarka zależy od klimatu i innych procesów podtrzymujących życie, dlatego chcę przełamać przeciwstawienie natura–kultura, pokazując, jak bardzo są od siebie zależne. Zamiast antagonizującego słowa „natura” wolę używać jej starego polskiego odpowiednika, czyli „przyrody”, bo wskazuje, że coś jest „przyrodzone”, co lepiej określa cały świat ożywiony i nieożywiony z jego procesami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Co widać w zieleni"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020