Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ile wytrzyma przyroda

Duża część światowej populacji wodniczki mieszka w Polsce. Duża część światowej populacji wodniczki mieszka w Polsce. Getty Images
Rozmowa z prof. Grzegorzem Mikusińskim o dynamice natury, nieoczywistej przyszłości pożarzyska nad Biebrzą i szansach rozwiązania konfliktu w Puszczy Białowieskiej.
Obszar Puszczy Białowieskiej jest wystarczająco duży, by natura poradziła sobie sama.Paweł H. Głogowski/Reporter Obszar Puszczy Białowieskiej jest wystarczająco duży, by natura poradziła sobie sama.

JĘDRZEJ WINIECKI: – Przyjeżdża szwedzki profesor na pożarzysko nad Biebrzą i co widzi?
GRZEGORZ MIKUSIŃSKI: – Nowe możliwości. Oprócz wierzb i fragmentów lasu paliły się przede wszystkim tereny otwarte, gdzie w dwa miesiące od pożaru powstała sięgająca do kolan murawa turzyc. Błyskawicznie odrodziła się duża ilość biomasy, ale zmieniła się struktura środowiska. Z turzycowych kęp pozostały resztki, spaliły się suche liście z poprzednich lat, więc na ok. 10–15 proc.

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Nauka i cywilizacja; s. 59
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022