Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ciut szczęśliwsi

Czy adopcje LGBT powinny być legalne?

Coraz bardziej nieprzychylne środowisku LGBT nastroje sprawiają, że zachodzi obawa, czy politycy nie wpadną na pomysł, by odbierać dzieci parom jednopłciowym. Coraz bardziej nieprzychylne środowisku LGBT nastroje sprawiają, że zachodzi obawa, czy politycy nie wpadną na pomysł, by odbierać dzieci parom jednopłciowym. Getty Images
O tym, czy pary jednopłciowe powinny móc adoptować i wychowywać dzieci, mówią socjolożki prof. Joanna Mizielińska i dr Agata Stasińska.
Prof. Joanna MizielińskaLeszek Zych/Polityka Prof. Joanna Mizielińska

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji, który ma wprowadzić zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Czy to coś zmienia w sytuacji rodzin LGBT?
JOANNA MIZIELIŃSKA: – To tylko przybicie pieczątki na obecnym staus quo. Gdy robiłyśmy badania w 2015 r., to spośród 24 proc. lesbijek, które deklarowały, że chcą mieć dzieci, jedynie 9 proc. myślało o adopcji. A z 5 proc. gejów, którzy w ogóle chcieliby mieć potomstwo, 30 proc.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciut szczęśliwsi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022