„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Model się wymyka

Wzorce męskości przez tysiąclecia

Czyngis-chan obdarzył chromosomami miliony mężczyzn na świecie. Czyngis-chan obdarzył chromosomami miliony mężczyzn na świecie. EAST NEWS
Co oznacza bycie „prawdziwym mężczyzną”? Chodzi o wygląd, zachowanie czy pewne cechy? I czy na wzorce, które powstawały przez tysiąclecia, większy wpływ miała biologia czy kultura?
Wzorzec męskości od tysiącleci podlega subtelnej grze między biologią a kulturą.Getty Images Wzorzec męskości od tysiącleci podlega subtelnej grze między biologią a kulturą.

Simone de Beauvoir twierdziła, że nikt nie rodzi się mężczyzną, dopiero trzeba się nauczyć nim być. To dlatego społeczności ludzkie od zawsze tak dużą wagę przykładały do wychowania chłopców, poprzez kształtowanie w nich pożądanych cech – siły fizycznej wojownika, myśliwego i sportowca; odwagi i żądzy przygód odkrywcy oraz samokontroli, opanowania, a także wiedzy kapłanów i myślicieli. Badacze spierają się, na ile te wzorcowe cechy są przyrodzone, a na ile stanowią wypadkową społecznych wymogów, wyobrażeń i potrzeb.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Model się wymyka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021