Nauka

Obcy w domu

Gatunki inwazyjne: szkodliwe i pożyteczne

Pochodzące z Ameryki Północnej szare wiewiórki niemal zupełnie wyparły z Wysp Brytyjskich miejscowe wiewiórki rude. Pochodzące z Ameryki Północnej szare wiewiórki niemal zupełnie wyparły z Wysp Brytyjskich miejscowe wiewiórki rude. Tim Graham / Getty Images
Gatunki inwazyjne są postrzegane jako zagrożenie dla lokalnej przyrody. Jednak czasami mogą ją wzbogacić i wypełnić lukę po wymarłych organizmach.
Sprowadzone do Kolumbii hipopotamy rozmnożyły się z takim sukcesem, że tam, gdzie żyją na wolności, ustawiane są znaki ostrzegawcze „Niebezpieczeństwo – hipopotamy”.Juancho Torres/Anadolu Agency/Getty Images Sprowadzone do Kolumbii hipopotamy rozmnożyły się z takim sukcesem, że tam, gdzie żyją na wolności, ustawiane są znaki ostrzegawcze „Niebezpieczeństwo – hipopotamy”.

Pablo Escobar, nazywany królem kokainy, jeden z najbardziej znanych, najbrutalniejszych i zarazem najbogatszych gangsterów wszech czasów, został zastrzelony 2 grudnia 1993 r. na dachu jednego z budynków w Medellín w Kolumbii. Choć pochodził z niezamożnej rodziny, dorobił się majątku, który w chwili jego śmierci szacowany był na 30 mld dol. (59 mld według cen z 2019 r.). Część z tego bogactwa ulokował w Hacienda Nápoles – idyllicznej posiadłości między Bogotą a Medellín, gdzie na 22 km kw.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Obcy w domu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021