Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Arktyka umyka

Gorąco w Arktyce

Arktyka szokuje, ale nie zaskakuje. Z badań geologicznych wiadomo bowiem, że ten region świata reaguje bardzo gwałtownie nawet na nieduże wahania klimatu. Arktyka szokuje, ale nie zaskakuje. Z badań geologicznych wiadomo bowiem, że ten region świata reaguje bardzo gwałtownie nawet na nieduże wahania klimatu. Caters News Agency/Caters News / Forum
Choć daleka północ kojarzy nam się z lodem i mrozem, nigdy za zimą nie przepadała. Gdy tylko nadarzała się okazja, kraina ta łapała każdą porcję ciepła.
Arktyka rozstaje się z lodem i chłodem, a za chwilę pożegna się też z tundrą.Caters News Agency/Caters News/Forum Arktyka rozstaje się z lodem i chłodem, a za chwilę pożegna się też z tundrą.

Jednym z klimatycznych przebojów tego roku będzie bez wątpienia Syberia. Od stycznia utrzymują się tam rekordowo wysokie temperatury. Kwiecień i maj były cieplejsze nawet o 10 st. C od normy wieloletniej, a przecież nie jest to norma ustalona w zamierzchłych czasach, ale wyliczona dla lat 1981–2010, a więc ze względnie ciepłych dekad. Syberia bowiem ogrzewa się nie od dziś, co więcej, czyni to szybciej niż reszta globu; szczególnie jej zachodnia część.

Jednak w tym roku natura zaszalała – zima przeszła w wiosnę, a ta w lato, a w stronę Syberii wciąż płynęło nadzwyczaj ciepłe powietrze z południa.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Arktyka umyka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >