Nauka

Biologia opowieści

Dlaczego ludzie lubią gawędziarzy

W zasadzie większość z nas intuicyjnie, bez żadnych definicji, odróżnia opowieść od innych tekstów. W zasadzie większość z nas intuicyjnie, bez żadnych definicji, odróżnia opowieść od innych tekstów. Catherine MacBride / Getty Images
Człowiek to jedyny gatunek na Ziemi, który ma niepohamowany apetyt na wymyślanie i słuchanie opowieści. Skąd się ta potrzeba wzięła i jaką biologiczną funkcję pełni?
materiały prasowe

Spór toczy się nawet wokół definicji. – Denerwuje mnie, gdy ludzie zaczynają używać słowa „narracja” do oznaczenia każdego tekstu, podczas gdy narracje są dobrze zdefiniowaną podgrupą tekstów – mówi POLITYCE prof. Brian Boyd z University of Auckland w Nowej Zelandii, autor książki „On the Origin of Stories” („O pochodzeniu opowieści”). W ten sposób reaguje na opublikowaną w sierpniu na łamach „Science Advances” pracę zespołu dr.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Biologia opowieści"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021