Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Niewidzialne niebo

Rentgenowska mapa wszechświata

Zreprodukowana mapa pierwszego skanu matrycy teleskopowej eROSITA. Zreprodukowana mapa pierwszego skanu matrycy teleskopowej eROSITA. Jeremy Sanders, Herman Brunner, eSASS, Eugene Churazow, Marat Gilfanov
Co odkryła najnowsza kosmiczna misja, która robi rentgenowskie zdjęcia wszechświata?
Jedno z pierwszych zdjęć wykonanych przez matrycę eROSITA. Pochodzi z października 2019 i ukazuje kolizję dwóch odległych galaktyk.Jochannes Buchner/Wikipedia Jedno z pierwszych zdjęć wykonanych przez matrycę eROSITA. Pochodzi z października 2019 i ukazuje kolizję dwóch odległych galaktyk.

Kosmos zalewa nas mieszaniną fal elektromagnetycznych najróżniejszej długości, z której nasze oczy, dostosowane przez ewolucję do światła słonecznego, wyłapują jedynie wąskie pasmo widzialne. Jak bardzo jesteśmy tym ograniczeni, przekonaliśmy się w drugiej połowie XX w., gdy nauczyliśmy się podglądać wszechświat w każdym zakresie widmowym – od fal radiowych aż po promienie rentgenowskie i zabójcze dla organizmów promienie gamma.

Pogłębiony przegląd

Dzięki astronomii rentgenowskiej i gamma uzyskaliśmy wgląd w niezwykłe procesy toczące się w obecności potężnych pól grawitacyjnych i magnetycznych, ultraszybkich fal uderzeniowych, temperatur mierzonych w miliardach stopni i cząstek elementarnych rozpędzonych prawie do prędkości światła.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewidzialne niebo"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >