Nauka

Nobel z medycyny za odkrycie HCV. Czy w Polsce coś zmieni?

Czy Nobel z medycyny 2020 zmieni w Polsce strategię walki z HCV?

. . tonodiaz / PantherMedia
Bez strategii nie ma co myśleć o skutecznej kontroli przewlekłych zapaleń wątroby wywołanych wirusem HCV. A takiej strategii w Polsce brakuje. Czy Nobel za odkrycie HCV zmieni to podejście?

Tegoroczna uroczystość obwieszczenia światu, kto został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, odbyła się w cieniu pandemii. Co prawda Komitet Noblowski odpowiedzialny akurat za wskazanie tego laureata zza okien Instytutu Karolinska w Sztokholmie nie widzi tych samych skutków epidemii, której doświadczają mieszkańcy Indii, Brazylii czy nawet niektórych regionów Stanów Zjednoczonych lub Europy, ale na giełdzie tematów, które rozpatrywano tuż przed terminem ogłoszenia dzisiejszego zwycięzcy, covid-19 również się pojawiał.

Decyzja jest jednak inna. W tym roku zaszczytną nagrodą podzielą się naukowcy zajmujący się co prawda wirusologią, ale zupełnie innym zarazkiem niż SARS-CoV-2 (choć również należącym do rodziny wirusów RNA). Nagroda trafia w ręce trzech odkrywców wirusa C zapalenia wątroby: Amerykanów Harveya J. Altera i Charlesa M. Rice’a oraz Brytyjczyka Michaela Houghtona.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu: „Przed 1988 r., zanim doszło do odkrycia HCV, poznanie innych wirusów – zapalenia wątroby typu A i B – było krytycznym krokiem naprzód, ale większość przypadków zapalenia wątroby przenoszonego przez krew pozostawała niewyjaśniona. Odkrycie tegorocznych laureatów ujawniło przyczynę tych innych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby, umożliwiło badanie krwi pod tym kątem i doprowadziło do wynalezienia nowych leków, które uratowały miliony chorych”.

Czytaj także:

  • Nagroda Nobla
  • Nagroda Nobla z medycyny
  • Nobel 2020
  • wątroba
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C / HCV)
  • Reklama