Nauka

Po co nam myszy

Rozmowa z dr. Krzysztofem Szade o komórkach macierzystych i biotechnologii

Dr Krzysztof Szade Dr Krzysztof Szade Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z dr. Krzysztofem Szade, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o potencjale drzemiącym w komórkach macierzystych i nadziejach, które w medycynie może spełnić biotechnologia.
Polityka

PAWEŁ WALEWSKI: – Prowadzi pan badania nad komórkami macierzystymi. Wydają się spełnieniem prometejskiego snu medycyny o zastępowaniu chorych tkanek nowymi, zdrowymi. To świadomy wybór?
KRZYSZTOF SZADE: – Do pracy naukowej zainspirował mnie ojciec, który jest fizykiem. Ale wybór dziedziny, jaką się zająłem podczas studiów biotechnologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, wynikał z własnych zainteresowań biologią molekularną. O komórkach macierzystych już bardzo dużo się mówiło, kiedy byłem w klasie biologicznej liceum, więc siłą rzeczy sporo czytałem na ich temat.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Po co nam myszy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016