Nauka

Robot, nasz bliźni

Roboty wkraczają w naszą intymność

Dr hab. Maciej Musiał Dr hab. Maciej Musiał Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI dr. hab. Maciejem Musiałem o tym, jak roboty wkraczają w naszą intymność i co w nas zmieniają.
Polityka

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Co rozumie filozof przez intymność?
MACIEJ MUSIAŁ: – Moja dyscyplina jest specyficzna, bo nawet to, czym jest, czym powinna się zajmować, oraz sposób, w jaki ma to robić – jest problemem filozoficznym. Filozofia jest niezwykle heterogeniczna, więc i obecne w niej ujęcia intymności są rozmaite. Moje jest następujące: intymność to sfera bliskich i zażyłych relacji.

Ale intymność ewoluowała. Przecież dopiero niedawno zaczęliśmy sami decydować, z kim i jak długo chcemy tworzyć związek.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Robot, nasz bliźni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021