Nauka

Od zwierząt do ludzi

Wirusy: zemsta wyeksploatowanej natury

Mimo obowiązującej w Nikaragui ochrony dzikich zwierząt jaszczurki można kupić na targu nawet w stolicy kraju Managui. Mimo obowiązującej w Nikaragui ochrony dzikich zwierząt jaszczurki można kupić na targu nawet w stolicy kraju Managui. EAST NEWS
Jeśli nadal będziemy przekształcać środowisko naturalne tak jak dotychczas, czeka nas jeszcze wiele epidemii wirusów odzwierzęcych podobnych do SARS-CoV-2.
Wirus SARS-CoV-2 pierwotnie występował u nietoperzy. Potem zakaził jakieś zwierzę, z którego przeskoczył na ludzi. Tym pośrednim stadium mógł być pangolin.Piekfrosch/Wikipedia Wirus SARS-CoV-2 pierwotnie występował u nietoperzy. Potem zakaził jakieś zwierzę, z którego przeskoczył na ludzi. Tym pośrednim stadium mógł być pangolin.

To kolejny patogen, „który mógłby negatywnie wpłynąć na globalną ekonomię i ludzkie zdrowie”. Tak o mało jeszcze znanym koronawirusie pisał w połowie października na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego „PNAS” zespół badaczy kierowany przez Ralpha Barica z University of North Carolina w USA. Zarazek nosi nazwę SADS-CoV i na razie odpowiada za śmierć 24 tys. prosiąt w Chinach, gdzie zaatakował w 2016 r. W czterech fermach świnie zakaziły się tym wirusem od odchodów nietoperzy.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Od zwierząt do ludzi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Samice alfa: czego nie dostają, kogo poszukują?

Silne kobiety współczesne: z jakimi mężczyznami mają największe szanse na udany, trwały związek.

Ryszarda Socha
09.02.2016