Nauka

Na glinianych nogach

Historia zapisana w glinie

Fragment Bramy Isztar z Babilonu, VI w. p.n.e. Fragment Bramy Isztar z Babilonu, VI w. p.n.e. Universal Images Group / Getty Images
Glina nie wydaje się surowcem tak cennym jak kamień czy metale. Tymczasem to ona stoi u podstaw rozwoju cywilizacji.
Waza japońska, ok. 2500 r. p.n.e.Sepia Times/Universal Images Group/Getty Images Waza japońska, ok. 2500 r. p.n.e.

W archeologii ziem polskich ceramika to podstawa. Dlatego nawet jeśli odkrycie starego pieca do jej wypalania nie wzbudzi sensacji w opinii publicznej, dla badaczy przeszłości to zawsze cenne znalezisko. W tym roku naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego natrafili w Samborowicach koło Raciborza na resztki celtyckiego pieca. Składał się on z dwóch komór, a w jednej z nich zachowała się gliniana płyta z otworami do stawiania wypalanych naczyń. W jamie obok znaleziono setki odpadów produkcyjnych.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Na glinianych nogach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007