Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Chemia z komputera

Prof. Katharina Boguslawski o granicach rozwoju chemii

Dr hab. Katharina Boguslawski Dr hab. Katharina Boguslawski Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z prof. Kathariną Boguslawski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI, o praktycznych pożytkach z chemii teoretycznej.
Polityka

EDWIN BENDYK: – Mam kłopot z przypisaniem pani badań do konkretnej dziedziny. Studiowała pani chemię, pracuje na wydziale fizyki, mnóstwo w tym wszystkim matematyki i informatyki, a ważną część dorobku stanowi wyrafinowane oprogramowanie komputerowe. Kim więc pani jest: chemiczką, fizyczką, matematyczką, informatyczką?
KATHARINA BOGUSLAWSKI: – Zajmuję się chemią teoretyczną, czyli stosowaniem fizyki w rozwiązywaniu problemów chemicznych i to właśnie połączenie decyduje o odrębności tej dyscypliny, której nie sposób przypisać wprost ani do chemii, ani do fizyki. Rzeczywiście, intensywnie też posługuję się matematyką i informatyką, które są po prostu narzędziami. Tak więc chemia teoretyczna to interdyscyplinarne pole badań, o którym mało kto ma większe pojęcie.

Czym konkretnie zajmuje się chemia teoretyczna?
Wyjaśnianiem właściwości cząsteczek i mechanizmów procesów chemicznych bez wchodzenia do laboratorium. W tym celu posługujemy się modelami i symulacjami komputerowymi, które tworzymy w oparciu o znajomość matematyki i praw fizyki. Zajmuję się np. badaniem właściwości substancji radioaktywnych. W energetyce jądrowej jednym z poważniejszych problemów jest tzw. zupa radioaktywna, czyli niebezpieczne zanieczyszczenia powstające w procesie eksploatacji paliwa nuklearnego. W tej zupie znajduje się m.in. uran, który można by po oczyszczeniu znowu wykorzystać jako paliwo. Ze względów bezpieczeństwa bardzo trudno badać zupę radioaktywną w laboratorium. Z pomocą przychodzi chemia teoretyczna.

To tylko jeden przykład. Metody chemii teoretycznej coraz częściej wykorzystuje się do przewidywania właściwości cząsteczek chemicznych podczas poszukiwania nowych substancji, co pozwala ograniczyć konieczność pracy laboratoryjnej.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Chemia z komputera"
Reklama