Nauka

Oddech, tchnienie życia

Tajemnice oddychania

Jedno z urządzeń, które zastąpiły żelazne płuca, 1937 r. Jedno z urządzeń, które zastąpiły żelazne płuca, 1937 r. Gamma-Keystone / Getty Images
Okres świąteczny zawsze był okazją, by złapać drugi oddech. W tym roku można to potraktować dosłownie, bo podczas epidemii zdrowe i prawidłowe oddychanie nabrało szczególnego znaczenia.
Domowy aparat ułatwiający oddychanie wcześniakowi, Chicago 1940 r.Gamma-Keystone/Getty Images Domowy aparat ułatwiający oddychanie wcześniakowi, Chicago 1940 r.

Na co dzień człowiek nie zdaje sobie sprawy z czynności, dzięki którym żyje, przynajmniej dopóki nie zaczną mu sprawiać kłopotu. Tak jest z oddychaniem.

Gdy jesteśmy zdrowi, odbywa się samoczynnie: wdech, wydech, wdech, wydech. Kilkanaście razy powtarzamy je w ciągu każdej minuty. Powietrze przepływa wtedy przez usta i nos do tchawicy. Z niej wprost do oskrzeli, rozgałęziających się niczym konary drzewa na coraz węższe oskrzeliki, przez które wędruje do maleńkich pęcherzyków płucnych.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Oddech, tchnienie życia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021