Nauka

Gwiazdkowe wojny

Odwieczny mit o ratowaniu świąt

Topos nieprawdopodobnego bohatera ratującego święta to dziś jeden z najbardziej rozpowszechnionych motywów globalnej popkultury. Topos nieprawdopodobnego bohatera ratującego święta to dziś jeden z najbardziej rozpowszechnionych motywów globalnej popkultury. Netflix
W tym roku jest nim mały kosmita, ale superbohaterem może być właściwie każdy, również pies czy mysz. Dlaczego tak zakochaliśmy się w micie ocalania dobra?
W liczącym ponad trzy tysiące lat babilońskim eposie „Enuma elisz” wojownik Marduk pokonuje potworną boginię Tiamat, by z jej ciała utworzyć znany nam kosmos.Austen Layard, L.Gruner/Wikipedia W liczącym ponad trzy tysiące lat babilońskim eposie „Enuma elisz” wojownik Marduk pokonuje potworną boginię Tiamat, by z jej ciała utworzyć znany nam kosmos.

Tej zimy... (dramatyczna muzyka)... nietypowy bohater udowodni, że wielkie serce znaczy więcej niż mięśnie, pieniądze i wpływy. (Więcej dramatycznej muzyki). Gdy wszyscy inni stracili już nadzieję (w tle kilka poszatkowanych scen ze smutnymi ludźmi), on postanowił uratować święta (przebitka na pędzące po niebie sanie św. Mikołaja). Może jest małym elfem, którego nikt nie doceniał, może reniferem, a może w ogóle nie ma nic wspólnego z biegunem i szeroko rozumianą branżą podarkową. Może być taksówkarzem, małą dziewczynką, zgryźliwym biznesmenem, nadmiernie ambitnym prawnikiem, bezrobotnym, psem, myszą, brokatową czarodziejką albo kosmitą.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwiazdkowe wojny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021