Nauka

Czas ruszyć w las

Gdzie szukać kontaktu z naturą

Zima ma i ten plus, że widać, z czego składa się las. Zima ma i ten plus, że widać, z czego składa się las. Andrzej Sidor / Forum
Kontakt z przyrodą ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Tylko jak się z nią skontaktować w najbardziej posępne dni w roku?

Zacznijmy od wersji na jakiś kompletny lockdown albo dla tych, którzy nie mogą ruszyć się z domu. Odtrutką na trudy społecznego dystansu i przymusowej samotności okazuje się widok z okna. Nauka wielokrotnie dawała dowody, że coś zielonego pod domem – wystarczy drzewo bądź skwer – dobroczynnie wpływa na stan psychiki. Jak to wygląda w czasach covidu, sprawdził zespół dr. Masashiego Sogi z Uniwersytetu Tokijskiego. Spytał 3 tys. mieszkańców stolicy Japonii o samopoczucie i częstotliwość kontaktu z lokalną przyrodą.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas ruszyć w las"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021