Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Zastrzyk wiedzy

15 najważniejszych pytań o szczepionki

Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna bardzo skutecznie chronią przed chorobą, w tym także przed jej najgroźniejszymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna bardzo skutecznie chronią przed chorobą, w tym także przed jej najgroźniejszymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. tomwang / PantherMedia
Masowe szczepienia przeciw Covid-19 to punkt zwrotny w walce z pandemią. Akcja budzi jednak sporo pytań. Oto 15 najważniejszych z nich.
Już dziesiątego dnia po pierwszej dawce skuteczność szczepionki wynosi 52 proc., ale tydzień po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc.Shutterstock Już dziesiątego dnia po pierwszej dawce skuteczność szczepionki wynosi 52 proc., ale tydzień po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc.

Prace nad szczepionkami przeciw Covid-19 nie rozpoczęły się dopiero po wybuchu epidemii w Chinach. Naukowcy mieli już doświedczenie z krótkotrwałej pandemii SARS w Azji na początku tego wieku (wywołał ją bliski kuzyn SARS-CoV-2), ale też m.in. ze szczepionkami przeciw eboli. Dlatego firmy, takie jak amerykańska Moderna czy niemieckie BioNTech i CureVac, których podstawą technologii w nowych szczepionkach jest kwas rybonukleinowy mRNA, badały je i wytwarzały od co najmniej 15 lat.

Dzięki temu świat szczepi się już przeciwko SARS-CoV-2.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastrzyk wiedzy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >