Nauka

Zastrzyk wiedzy

15 najważniejszych pytań o szczepionki

Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna bardzo skutecznie chronią przed chorobą, w tym także przed jej najgroźniejszymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna bardzo skutecznie chronią przed chorobą, w tym także przed jej najgroźniejszymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. tomwang / PantherMedia
Masowe szczepienia przeciw Covid-19 to punkt zwrotny w walce z pandemią. Akcja budzi jednak sporo pytań. Oto 15 najważniejszych z nich.
Już dziesiątego dnia po pierwszej dawce skuteczność szczepionki wynosi 52 proc., ale tydzień po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc.Shutterstock Już dziesiątego dnia po pierwszej dawce skuteczność szczepionki wynosi 52 proc., ale tydzień po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc.

Prace nad szczepionkami przeciw Covid-19 nie rozpoczęły się dopiero po wybuchu epidemii w Chinach. Naukowcy mieli już doświedczenie z krótkotrwałej pandemii SARS w Azji na początku tego wieku (wywołał ją bliski kuzyn SARS-CoV-2), ale też m.in. ze szczepionkami przeciw eboli. Dlatego firmy, takie jak amerykańska Moderna czy niemieckie BioNTech i CureVac, których podstawą technologii w nowych szczepionkach jest kwas rybonukleinowy mRNA, badały je i wytwarzały od co najmniej 15 lat.

Dzięki temu świat szczepi się już przeciwko SARS-CoV-2.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastrzyk wiedzy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021