Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Nie zostawiać i nie zostać samemu

O trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

„Nieszczęściem w polskim systemie jest, że każda rodzina przechodzi własną „drogę krzyżową”. Problem polega na tym, że nie mamy żadnej wiedzy!” „Nieszczęściem w polskim systemie jest, że każda rodzina przechodzi własną „drogę krzyżową”. Problem polega na tym, że nie mamy żadnej wiedzy!” Iza Kucharska
Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.
Marcel Andino VelezAdam Burakowski/Reporter Marcel Andino Velez

TERESA OLSZAK: – Opiekuje się pan niesamodzielnymi rodzicami w domu, dlaczego to dla nich ważne?
MARCEL ANDINO VELEZ: – Dom organizuje całe życie. Dla osób starszych zmiana miejsca zamieszkania jest trudniejsza niż dla młodego człowieka i może wywołać lęk. Podejmując decyzję o przyszłości rodziców, traktujmy ich tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Z wiekiem coraz ważniejsze stają się przyzwyczajenia i rośnie potrzeba ufności, a dom zapewnia osobom starszym spokój, nawet jeśli pozorny i w istocie niedający bezpieczeństwa.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie zostawiać i nie zostać samemu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022