Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Długi cień covidu

Pocovidowe powikłania

Ilustracja burzy cytokinowej, czyli ostrej reakcji immunologicznej, w wyniku której komórki obronne organizmu atakują również sam organizm. Na fot.: mniejsze komórki to różnego rodzaju leukocyty, a większe – makrofagi. Ilustracja burzy cytokinowej, czyli ostrej reakcji immunologicznej, w wyniku której komórki obronne organizmu atakują również sam organizm. Na fot.: mniejsze komórki to różnego rodzaju leukocyty, a większe – makrofagi. Eye of Science/Science Photo Library / EAST NEWS
Jak radzą sobie ozdrowieńcy? Wielu myślało, że szybko wróci do zdrowia, ale problemy z koronawirusem trwają dłużej niż sama infekcja.
W wyniku pandemii u kilkulatków pojawiło się nowe schorzenie: zespół wieloukładowej choroby zapalnej, czasowo związany z wirusem SARS-CoV-2 (z ang. PIMS-TS). Dzieci z PIMS nie muszą być izolowane i leczenie jest skuteczne.Getty Images W wyniku pandemii u kilkulatków pojawiło się nowe schorzenie: zespół wieloukładowej choroby zapalnej, czasowo związany z wirusem SARS-CoV-2 (z ang. PIMS-TS). Dzieci z PIMS nie muszą być izolowane i leczenie jest skuteczne.

Zgodnie z obawami, na które POLITYKA zwracała uwagę już we wrześniu, a następnie w listopadzie, kiedy szybko rosła liczba chorujących na Covid-19, zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie daje ozdrowieńcom łatwo o sobie zapomnieć. Jest początek 2021 r. i coraz więcej osób, które przebyły infekcję zazwyczaj rozpoczynającą się zapaleniem górnych dróg oddechowych, po dwóch–trzech miesiącach cierpi na najróżniejsze powikłania niedotyczące już wcale płuc ani oskrzeli.

Z początku wydawało się, że komplikacje przy Covid-19 będą – podobnie jak przy ciężko przechorowanej grypie – dotykały jedynie serca, gdyż w obu przypadkach wirusy mogą dotrzeć do naczyń wieńcowych, osierdzia i kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego).

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi cień covidu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >