Nauka

Ostatni lot

Katastrofa wahadłowca Challenger według Netflixa

Challenger w chmurze dymu. Challenger w chmurze dymu. Kennedy Space Center / •
35 lat temu katastrofie uległ wahadłowiec Challenger. Serial Netflixa pozwala zajrzeć za kulisy jednej z największych tragedii amerykańskiego programu kosmicznego.
Start Challengera.Bettmann Archive/Getty Images Start Challengera.

Tysiące uczniów w amerykańskich szkołach zasiadło rano 28 stycznia 1986 r. przed telewizorami. Panowała wesoła, wręcz imprezowa atmosfera, szczególnie w liceum w niedużym mieście Concord w stanie New Hampshire na Wschodnim Wybrzeżu. To właśnie tam uczyła historii, prawa i ekonomii 38-letnia Christa McAuliffe, mężatka i matka dwójki dzieci. Tego dnia znajdowała się jednak ok. 2 tys. km na południe od Concord, w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. I to na niej skupiała się uwaga uczniów, jak i sporej części opinii publicznej Ameryki.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni lot"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021